117 Gabe Hoeneveld: onverschrokken als Dorus Rijkers De Alkmaarse psychiater Gabe Hoeneveld ontpopte zich in de oorlogsjaren als een moedig man. Geboren in 1891 in het Friese Sint Annaparochie vestigde hij zich in 1925 als zenuwarts in de kaasstad. Hij speelde in Alkmaar een belangrijke rol achter de schermen in het Medisch Contact (MC), de verzetsorganisatie van artsen. Boven dien was hij vele jaren voorzitter van de specialisten vereniging. Hoeneveld werd door de Duitsers gearresteerd toen hij een jongen uit Sint Pancras ontoerekeningsvat baar had verklaard, nadat die zich vrijwillig had aange meld bij de SS. De Duitsers zagen hierin een poging tot hulp bij desertie. Vervolgens zat hij tussen augustus en november 1941 gevangen in het Oranjehotel in Scheveningen. Ondertussen had hij een advertentie laten plaatsen met de tekst: “Tot nadere aankondiging is Dr. G. Hoeneveld zenuwarts te Alkmaar verhinderd spreekuur te houden”. Op 3 december 1941 werd hij vrijgelaten. In september 1942 weigerde hij zich aan te melden bij de door de bezetter ingestelde Nederlandse Artsenkamer. Door het verwijderen van de aanduiding ‘arts’ op hun naamborden hoopten de medici te ontko men aan strafvervolging. Maar Hoeneveld werd wederom vastgezet, nu in kamp Amersfoort. Hij nam het op voor collega-artsen die gevangen waren genomen. Hoeneveld bewoog hemel en aarde om ze weer vrij te krijgen en vaak met succes. Daarom kreeg hij de bijnaam 'Dorus Rijkers van het M.C.’317 Als verzetsman was Hoeneveld in de laatste periode van de oorlog betrokken bij voedseltransporten voor Amsterdam, hij kende burgemeester Voute van die stad. Dat hij niet bang was protest aan te tekenen tegen Duitse maatregelen, bleek bijvoorbeeld ook bij de benoeming van NSB’er Carel Piek tot secretaris-generaal van het Nederlandse Rode Kruis. Ook zijn initiatief om bij de Duitsers te protesteren tegen de inundatie van de Wieringermeer tekende zijn moed. Hoeneveld mag dan volgens Kamp geen verstand hebben gehad van water staatszaken, hij was, anders dan de dijkgraaf zelf, voor de duvel niet bang. In zijn eigen huis besprak Gabe Hoeneveld op zondag 6 mei 1945 de voorwaarden voor de Duitse aftocht met majoor Schaus, de Duitse bevelhebber voor het district Alkmaar. Na de bevrijding verhuisde hij naar Bergen. Hoeneveld overleed, als gevolg van een verkeersongeval, op 23 november 1953 in een Alkmaars ziekenhuis.318 314 315 316 317 318 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Gabe Hoeneveld. NIOD, tg. 247, collectie correspondentie, inv.nr. 64. NIOD, tg.nr. 249-0357A, dossier inundaties Wieringermeer, inv.nr. a1, brief Ovinge aan Bürmann, 20-7-1953. Bürmann zat toen nog steeds met de onbeantwoorde vraag “waarom toch de heer Kamp niet in functie aan deze actie wenste deel te nemen”. NIOD, tg.nr. 249-0357A, dossier inundaties Wieringermeer, inv.nr. a1, brief Ovinge aan Bürmann, 20-7-1953. RAA, tg. 82.2.018, heemraadschap Wieringermeer, inv.nr. 2, notulen D&H, 7-6-1945; inv.nr. 442, verslag inundatie Ovinge. Dorus Rijkers (1847-1928) was een befaamde redder van schipbreu kelingen en staat symbool voor het werk van Nederlandse redders en reddingmaatschappijen. In Memoriam Dr. G. Hoeneveld, www.ntvg.nl; De Vrije Alkmaarder, 6-5 1945, www.krijgsmuseum.nl. en www.oranjehotel.org. Voorts NIOD, tg.nr. 249-0357A, inv.nr a1, correspondentie P.M. Bürmann met dr. L. de Jong over de rol van Kamp.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 117