114 Schröder namens alle inwoners van Noord-Holland op de verregaande consequenties van de inundatie van de Wieringermeer, die “einegrosze Katastrophe”betekende wegens de zeer slechte voedselsituatie in het westen van het land. Vanuit strategisch perspectief was een inundatie van ongeveer een halve meter diep voldoende geweest. Dat was ook de gangbare praktijk van de Wehrmacht. Zoals de toestand nu was, kon immers gemakkelijk over de Wieringermeer gevaren worden. Ze kregen daar de Beauftragte niet te spreken, ook niet door tussenkomst van burgemeester Voute.307 Zoals eerder gemeld stormde het op 21 april en daardoor dreigde de Westerdijk bij Opperdoes af te kalven. De burgemeester van Abbekerk reageerde met het oproepen van een dijkleger van boeren met werk volk en materiaal om een dreigende overstroming van West-Friesland te voorkomen. De toestand van de dijk bij Opperdoes was echter volgens Kamp “voor deskundigen op waterstaatsgebied” niet alarmerend. De opgekomen mannen waren dan ook door de ter plekke aanwezige technisch ambtenaar van NHNK, L. Nicolai, en hoofdop zichter De Bruin van het West-Friese waterschap de Vier Noorder Koggen gerustgesteld en naar huis gestuurd.308 Voor Hoeneveld vormde een en ander aan leiding om opnieuw bij Kamp op actie aan te dringen. Er werden meteen spijkers met koppen geslagen. Hoeneveld stelde op zondag 22 april een uitvoerige protestbrief op, gericht aan de Beauftragte van Seyss- Inquart in Noord-Holland, Schröder. Nadat deze snel in het Duits was vertaald, volgde de ondertekening door Kamp, “Deichhauptmann” van NHNK, G.J. Lovink, voor malig burgemeester van Anna Paulowna en “Deichhaupt mann ausser Dienst” van de Anna Paulownapolder en Poppens, ingenieur van NHNK.309 De inhoud van deze brief was “in zeer scherpe termen gesteld”, aldus Kamp in zijn op 25 april aan de hoogheemraden en hoofdingelanden toegezonden overzicht van de situatie ontstaan door de inundatie en de ondernomen acties. Hij benadrukte dat de brief - waarvan een kopie was bijgesloten - weliswaar de functies van de ondertekenaars vermeldde, maar op persoonlijke titel was getekend.310 Het drietal wees GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Kaart van de bunkers en mitrailleuropstellingen in de Westerdijk van de Vier Noorder Koggen ten oosten van Almersdorp, 1948. In de brief van Kamp, Lovink en Poppens aan Schröder werd onder andere gewezen op de verzwakking van de oude zeedijken rond de Wieringermeer door bunkercomplexen. Kamp constateerde tijdens een inspectie ter plekke dat diverse bunkers al vol water stonden. RAA, NHNK, inv.nr. 10308. A. de Bruin, technisch ambtenaar van de Vier Noorder Koggen, achter zijn bureau in het Koggehuis te Medemblik in 1964, het jaar waarin hij met pensioen ging. De Bruin hield samen met zijn collega Nicolai van NHNK in 1945 de toestand van de oude Omringdijk langs de blank staande Wieringermeer scherp in het oog. Westfries Archief, foto-13144. h 1 6

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 114