112 Chaos maar geen paniek De actie van Hoeneveld ambten te bekleden.301 Na zijn vrijlating vestigde Aris Saal zich op Texel. Zijn broer Jan Saal kwam er nog slechter vanaf. Jan had een landbouw- en bloembollenbedrijf in Waard- polder-Kolhorn. Hij was behalve bestuursraad van de provincie Boerenleider voor Noord-Holland van de Nederlandse Landstand en later plaatsvervangend lan delijk leider van die organisatie. Een onvermoeibaar pro pagandist voor het nationaalsocialisme, die veel boeren tot het lidmaatschap van de NSB wist te bewegen en hen opriep als ‘Oostboer’ de door Duitsland bezette gebieden Het ongelooflijke was gebeurd en de bewoners van de Wieringermeer waren als verdoofd. Door twee gaten in de dijk op vijf kilometer ten zuiden van Den Oever, stroomde het water de polder in. Eerst langzaam, maar vervolgens steeds sneller, want de kracht van het water vergrootte de openingen. De dijk was op die twee plaatsen tot even beneden de waterspiegel weggeslagen en drie uur na de explosie was het zuidelijke gat al 50 meter breed en stond het water 1,0 m - NAP in plaats van 3,30 m - NAP. Het noordelijke gat was als gevolg van de scherpe Duitse bewaking onbereikbaar en zij namen zelfs de dijkopzich- ter die poolshoogte kwam nemen, onder vuur. De meeste inwoners dachten aanvankelijk dat het water niet hoger dan 50 centimeter zou komen. Pas toen, laat in de middag, het water als een woeste kolken de massa de polder begon binnen te stromen, trokken de meeste bewoners weg. De ontruiming van de polder mocht dan chaotisch en ongeorganiseerd verlopen, er ontstond nergens paniek. De boeren beschikten over eigen transportmiddelen, maar toch ging het langzaam omdat velen hun vee wilden meenemen. Sommigen overnachtten op de Oostwaardhoeve, het voormalige werkdorp voor Joodse Palestina-pioniers, dat leeg stond omdat de bewoners door de Duitsers waren afgevoerd. Inwoners uit de dorpen, vooral middenstan ders, vluchtten de dijk op of naar de terp vlak onder Wieringerwerf. Die terp was een grote opgespoten zand vlakte op een keileemplaat van ongeveer vier hectare. Die plek was bedoeld als vluchtoord bij een watersnood en daarom was daar ook een waterput aangelegd. Men sen trokken of naar familie en kennissen of naar geïm proviseerde onderkomens in de omgeving.303 Behalve de ongeveer 7.000 inwoners van de polder, moesten de daarin verblijvende onderduikers eveneens een veilig heenkomen zoeken. Voor 29 vluch telingen liep het slecht af. Zij werden bij de dijkover- gang Lambertschaag door de Duitsers, geholpen door Onmiddellijk na de inundatie nam de Alkmaarse psychiater dr. Gabe Hoeneveld, in samenwerking met landbouwvoorman P.M. Bürmann uit Stompetoren, het initiatief om een protestcomité op te richten tegen het onder water zetten van de Wieringermeer. Bürmann drong bij Hoeneveld aan op onmiddellijke actie, omdat een Duitse officier hem had verteld dat de Duitsers mo gelijk alle binnendijken zouden laten springen, waardoor heel Noord-Holland onder water zou komen te staan. Onder druk van Hoeneveld was dijkgraaf Kamp van NHNK uiteindelijk bereid “iets te doen”, onder voorwaar de dat Bürmann eerst contact zou leggen met de Duitse instanties. Nog op diezelfde 17de april belde Bürmann met de Beauftragte van Rijkscommissaris Seyss-Inquart in Noord-Holland, dr. W. Schröder. Hij vroeg hem om een onderhoud over de onderwaterzetting van de Wieringer- meer. Al snel bleek hem dat Schröder van die mededeling schrok en nog niet op de hoogte was van deze inundatie. Bürmann legde Schröder twee opties voor: óf Duitsland zou de oorlog winnen en dan was de algehele vernieti ging van Nederland “waanzinnig”, óf Duitsland verloor de oorlog en kreeg de rekening gepresenteerd voor deze zinloze vernielingen. Schröder toonde zich daarna tege moetkomend en was bereid de commissie (het comité) onder leiding van Kamp te ontvangen.305 Landwachters, gearresteerd en afgevoerd. Die waren kennelijk van tevoren gewaarschuwd. Pastoor Langedijk vertrok als een van de laatste polderbewoners. Zolang er nog mensen waren, wilde hij in hun midden zijn. Totdat het niet meer ging en ook hij moest vertrekken.304 De volgende dag begaf een schip met autoritei ten zich naar het gat in de dijk. Hun aanwezigheid daar was niet gewenst en de kogels floten hen om de oren. Op 20 en 21 april maar ook op 4 mei 1945 stormde het flink, zodat aan de onder water staande bebouwing nog meer schade werd aangericht. in Oost-Europa te koloniseren. Saal stuurde ook aan op de ontruiming van het Joods Werkdorp ‘Nieuwesluis’ in de Wieringermeer, waar zich sinds 1934 honderden jonge vluchtelingen bevonden. Die ontruiming, onder leiding van de beruchte SD-chef Willy Lages, kwam in maart 1941 en zou aan 175 bewoners het leven kosten. Of zijn houding deze actie in de hand gewerkt heeft, is niet duidelijk. Het werd hem ook niet ten laste gelegd door het Bijzonder Gerechtshof. Hij kreeg vijf jaar hech tenis (de eis was zeven jaar) en werd voor 10 jaar uit het kiesrecht en het recht om ambten te bekleden gezet.302 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN!

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 112