111 NSB-burgemeester en heemraad Aris Saal door veldwachter J. Haarsma per motor bezorgen bij de Sicherheitspolizei in Amsterdam. Dezelfde middag nog arresteerde de Duitse politie verschillende stakers in de Wieringermeer. In augustus 1944 vroeg Saal aan de com mandant van de Landwacht300 in Amsterdam om land- wachters te sturen ter bestrijding van de zwarthandel. Hij gaf ze drie namen en instructies voor het verrichten van huiszoekingen. De landwachters werden onderge bracht in het hotel van R.D. Smit. Voor de kosten liet Saal de gemeente opdraaien. In totaal deed hij voor meer dan 1.600 gulden onrechtmatige uitgaven. Er was ook nog wel iets positiefs te melden, want Saal verkocht op zijn boerderij melk en tarwe tegen normale prijzen, terwijl velen woekerprijzen vroegen. Ook zorgde hij ervoor, dat veel agrariërs een Ausweis kregen, zodat ze niet naar Duitsland hoefden. Na de oorlog werd Aris Saal opgepakt en moest hij zich voor het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam verantwoorden. “Aris Saal maakte een zielige indruk”, aldus een krantenverslag. “Nadat hij aanvankelijk dom weg bewezen feiten ontkende, barstte hij later in een huilbui uit.” Procureur-fiscaal mr. J. Sikkel eiste zes jaar internering. Het hof maakte er tweeënhalf jaar van, plus levenslange ontzetting uit het kiesrecht en het recht om Eerder hebben we al even kennis gemaakt met burge meester Aris Saal van de gemeente Wieringermeer.299 Hij volgde zijn voorganger Loggers eind 1943 op als heemraad in het bestuur van de polder. Aris Saal en zijn acht jaar oudere broer Jan waren bekende NSB’ers in de Wieringermeer. Ze lieten zich tijdens de oorlog door de bezetter benoemen in belangrijke bestuursfuncties: Aris als burgemeester van Wieringermeer, Jan als be stuursraad (gedeputeerde) in Noord-Holland. Aris Saal, geboren op 24 oktober 1908 in Nieuwe-Niedorp, kreeg in 1935 in de nieuwe polder een pachtboerderij toege wezen. Het akkerbouwbedrijf aan de Medemblikkerweg in Wieringerwerf was 38 ha groot en heette 'Zeeoogst. Hij bestierde het samen met zijn vrouw Nel Zwaag. Het gezin dat ze stichtten telde uiteindelijk zeven kinderen. Aris en Jan werden al in 1933 lid van de NSB, hun vader Piet volgde in 1941. In juli 1942 werd Aris door commissaris der provincie Backer benoemd tot waarnemend burgemeester van Wieringermeer. In de toespraak bij zijn ambtsaanvaarding liet Saal weten dat hij als burgemeester een beleid in nationaalsocialis- tische geest zou voeren. In zijn burgemeesterskamer op het raadhuis hingen portretten van Hitler en Mussert. Ook kwam er een leestafel met nationaalsocialistische propagandalectuur. Als er functies in het gemeentelijk apparaat vrijkwamen, benoemde Saal bij voorkeur NSB’ers. Hij werkte nauw samen met NSB-wethouder Oege Venema. Saal liet inwoners graafwerkzaamheden voor de Wehrmacht verrichten en vorderde fietsen voor de Duitsers. In februari 1943 gaf hij aan de Sicherheits polizei door dat kapper Gerrit Zwart in Middenmeer in zijn kapsalon zijn vreugde had geuit over de Duitse nederlaag bij Stalingrad. Hij liet Zwart arresteren en verhoorde hem persoonlijk. De kapper werd een half jaar opgesloten in kamp Vught. Toen NSB-politie-president mr. J. Feitsma burgemeester Saal in mei 1943 verzocht op te geven wie hadden deelgenomen aan de stakingen op 1 mei in de Wieringermeer, zorgde hij er per ommegaande voor dat die lijst er kwam. Hij liet deze op zondag 2 mei 2 95 2 96 300 2 97 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Hoes (2011), 63-64; RAA, tg. 82.2.018, heemraadschap Wieringermeer, inv.nr. 442, verslag Ovinge. De evacuatierichtlijnen waren al op 24-2-1945 bekend gemaakt. NIOD, tg.nr. 249-0357A, dossier inundaties Wieringermeer, inv.nr. a2, Zwaan, 8. In de Wieringermeer, de 'graanschuur van West-Nederland’, zaten tijdens de oorlog naar schatting 1.000 tot 2.000 onderduikers. https://anderetijden.nl/ aflevering 71/Wieringermeer-in-de-oorlog. Aris Saal (links) bij zijn installatie als burgemeester door commissaris der provincie Backer, 3 juli 1943. Beide heren hadden zich in NSB- uniform gestoken. Aan de wand het portret van ir. A.A. Mussert, de leider van de NSB. [Onbekend] collectie RAA FO 3021591. 298 299 NIOD, KB II-712, dossier inundatie Wieringermeer, De Telex, 20-12-1945. Zie het hoofdstuk ‘Besturen in bezet gebied’, kadertekst ‘Polderbestuurder en burgemeester: Van Reenen en Loggers’. Een paramilitaire organisatie van hoofdzakelijk NSB'ers, berucht vanwege hun gewelddadige optreden. Op 17-4-1945, de dag van de inundatie van de Wieringermeer, vermoordden zij verzetsman A.C. de Graaf.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 111