105 water. Dit in 11 gevallen door met explosieven kaden en sluis- en wachtdeuren van gemalen op te blazen en/ of dijken door te steken. Op 18 april liep het water in Diemen zelfs de huizen aan de Prins Hendrikkade in. Met de “vernielingstroepen” viel niet te praten. Een en ander verliep in dusdanige haast en chaos dat de Wehrmacht zelfs twee polders, de Bloemendalerpolder en de Ge- meenschapspolder ten oosten van het Merwedekanaal, bij vergissing blank zette. Gelukkig kon daar de inunda tie op 19 april worden stopgezet. Om aan voldoende water te komen, vernielden de Duitsers de binnenvloeddeuren van de Oostkolk van de grote Zeesluis bij Muiden, alle deuren van de sluis aan de mond van het Naardermeer en de beide buiten- vloeddeuren van de sluis te Uitermeer. Geheel onnodig werden de schutsluizen vernield die toegang gaven tot de Hollandsch-Ankeveense polder en de toegangssluis tot de Spiegelpolder. Ir. Meijlink van Provinciale Waterstaat vertrok direct naar de Vechtstreek en zocht contact met ‘v. D.’, de schuilnaam van Klavers, het hoofd van sectie V gewest Gooi. Het ging er natuurlijk om het peil zo laag mogelijk te houden, maar v. D. meende dat de geallieerden moge lijk een hoog peil wilden zodat er gevaren kon worden. Op 18 april kwam gelukkig bericht dat dit niet het geval was. Weer enkele dagen later, op 22 april, kaartte v. D. inundatie van de Bloemendalerpolder en het oostelijk deel van de Gemeenschapspolder aan in verband met plannen van de BS om de eventuele opmars van de Ge allieerden naar Amsterdam te faciliteren. Meijlink wees toen op de zeer grote schade die dat aan de Hollandse belangen zou veroorzaken. Ook dit plan bleek gelukkig al snel minder urgent. Op 25 april droeg v. D. zelfs zijn functie tijdelijk aan Meijlink over. Deze legde verder contact met Sonderführer Rause in Weesp over het verzachten van de maatregelen, maar onder de gegeven omstandigheden was daar niet veel kijk op, zo berichtte hij op 18 april aan Haarlem. Een groot probleem bij dit alles was ook de slechte communicatie binnen de Wehrmacht. Die blies bijvoorbeeld op 21 april de kade van de Hilversumse Bovenmeent op, die meteen onderliep. Op 25 april ver leende Feldwebel Michels toestemming deze coupure te sluiten. Het bestuur schakelde direct een aannemer in. GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Het leegmalen met behulp van noodpompen van een blank gezette polder (Horstermeer?) in de Vechtstreek, 1945. Foto Jacques Stevens. Streekarchief Gooi en Vechtstreek, SAGV032.5. 282 Behalve waar anders aangegeven, is deze paragraaf gebaseerd op NHA, tg. 616, Provinciale Waterstaat, inv.nr. 730, verslag en dagboek Meijlink, 14-4 tm. 4-5-1945. 283 WA, tg. 1634, polder Zeevang, inv.nr. 16, circulaire Provinciale Waterstaat, 2-10-1944.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 105