Restanten van de betonbekleding in de Westerlanderdijk tussen De Haukes en De Hoelm. Foto Chris Schaatsbergen, augustus 2017. Vervanging van het oude houten paalscherm van de Bierdijk door betonplaten, 1924. Historische Vereniging Wieringen, database nr. HVWF 3606. missie ingesteld met als opdracht de toepasbaarheid van beton in zout water te onderzoeken. Voorzitter werd Pieter van Foreest, die als dijkgraaf van de Hondsbossche grote interesse voor beton aan de dag legde. Hij stond in contact met jhr. R.E.L. de Muralt.23 Deze had als ingenieur van het Waterschap Schouwen na de stormvloed van maart 1906 een goedkope, snelle en succesvolle dijkverhoging gerealiseerd door het aan brengen van ongeveer een meter hoge betonnen platen op de kruin. In 1912 liet dijkgraaf Van Foreest aan de Hondsbossche bij Camperduin een nieuw strandhoofd aanleggen dat in plaats van basaltzuilen een bekleding kreeg van gewapend-betonplaten.24 Ook op Wieringen vond het nieuwe materiaal al vrij vroeg toepassing. In 1910 werd beton gebruikt voor de bekleding van de Westerlander dijk. En op 2 augustus 1916 verscheen van de hand van W. Coumou, opzichter van RWS, een rapport over ervaringen met gewapend beton aan de Noorderdijk. We volgen zijn enthousiast relaas: "In de jaren 1914 en 1915 werd op het eiland Wierin- gen voor de eerste maal bij wijze van proef overgegaan tot het vervangen van houten paalschermen door een scherm van gewapend beton en wel op dat gedeelte van het eiland dat zeer aan wind en golfslag is blootgesteld. De ervaringen zijn zeer gunstig te noemen. Op 10 no vember 1914 kwam het eerste deel gereed. Twee dagen later werd het blootgesteld aan een hevige Noord Westelijke wind waarbij het water tot een hoogte van 1,74 m NAP opwoei. Na afloop van dien storm zijn enkele betonnen blokken die schoren en achterstaande palen verbinden ontgraven, doch niet de minste schade viel te constateren. In 1915 was het scherm voltooid. Dit geheele scherm is op 13/14 januari 1916 aan een ongekenden storm en golfslag blootgesteld geweest, waarbij de windrichting haaks op het scherm stond en het water een stand bereikte van 1,0 m NAP. Glansrijk heeft het scherm toen den proef doorstaan; zelfs trad niet de minste beschadiging of aforokkeling op, terwijl toch het houten paalscherm meer of minder werd beschadigd"25 Coumou zag nog een tweede voordeel van beton bo ven hout, namelijk dat "het achterliggende aardprofiel onbeschadigd blijft. Het teruglopende water na iederen golfslag voert de grondslag mee tusschen de naden der palen inzonderheid bij oude paalschermen". Paalschermen werden in kringen van RWS nog niet helemaal afgezworen. Men was in de loop van de jaren tot de overtuiging gekomen dat de hoge vooroever van Wieringen in combinatie met paalscher men toch wel een gunstige invloed had op de golfop- loop. Toch werden de houten schermen later over grote lengten vervangen door, of uitgebreid met betonnen golforekers. Dat was bijvoorbeeld het geval langs het hoge land van Stroe en het oostelijk einde van de Bier- dijk, waar een versleten houten paalscherm werd ver- 23 Lambooij (2013), 60-61. Als Tweede Kamerlid was De Muralt in 1918 mede-indiener van een motie waarin werd aangedrongen de dijken van de IJsselmeerpolders zo sterk te maken dat ze een tijd lang de zee konden keren, mocht de Afsluitdijk breken. 24 Lambooij (2013), 59 e.v.; Van Loo, Van Loo-Mulder (2006), 28-30. 25 NHA, tg. 355, inv.nr. 1082. 89 WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 91