(K)üT(J i/tUcbuf' 11iXiw{fa<rt-rv?uü Het kanaal vanuit het Noordhollands Kanaal bij De Kooij langs en over Wieringen naar Den Oever zoals in 1894 voorgesteld door de Staats commissie. Detail uit de kaart behorende bij het Verslag der Staatscommissie (1894). deze waterkeering geen bestaande waterscheidingen volgt, zal zij gelegd worden langs een kanaal, eener- zijds aansluitend aan de hooge gronden bij Oosterklief anderzijds aan den Zeedijk". Verder moesten er grondduikers komen. Ook dachten GS na over de consequenties voor de zeedijken van Wieringen: de zeedijk van het Heemraadschap [zal] van af het Noorderhoofd bij den Oever tot bij het oos telijk aansluitingspunt van den zeedijk van den Waard-Nieuwlandpolder worden verhoogd, tenminste tot NAP+4 meter, waarbij zooveel noodig bestaan de werken gewijzigd zullen worden. Ook zullen het Oostelijk einde van den Bierdijk, het Oostelijk einde van den Rinkewielsdijk en het Westelijk einde van den Marskedijk door aan te leggen of te vernieuwen kaden in aansluiting gebracht worden met de achter gelegen hooge gronden". Tenslotte zetten GS in op een nieuw scheepvaartkanaal ten noorden van Waard-Nieuwland naar de oostkant van het eiland waar het bij de Stonteldijk in zee moest uitkomen. Wat vooral opvalt in dit provinciaal document is de gedachte aan een boezemmeer, waarmee in feite werd teruggegrepen op de plannen van J.C. de Leeuw c.s. van 1869. Verbetering van zowel de Zuiderdijken als de Rijkswaterkering in het noorden was een van de consequenties van de nieuwe situatie. Van het aangege ven scheepvaartkanaal, dat grote stukken van het oude land zou opslokken, werd evenwel later niets meer vernomen. 61 Buma overleed in 1893, 73 jaar oud. 62 Cleintuar (1984), passim. 63 Van der Ham (2007); Cleintuar e.a. (1984), passim; Kamp (1937), 38-41. 64 Zie voor deze ledenlijst RAA, bibliotheek signatuur 38F10. 65 Lambooij (1991), 50. 66 RAA, tg. 82.2.013, inv.nr. 34. WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS 81

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 83