mmiiümmmïïiïR KAART mil l5a OhIwv).*. TOT INDIJKING VAN m:o Ontwerp voor de bedijking van de Wieringermeer behorende bij het plan opgesteld door de commissie van de waterschappen. Overgenomen uit De Leeuw e.a. (1874). tot vele andere Zuiderzeeplannen tot inpoldering van de gronden bezuiden Wieringen. Ten zuiden van de dam tot afsluiting van het Amsteldiep was een boezem- meer gepland dat via het Noord-Hollands Kanaal in directe verbinding stond met de Schermerboezem. Een groot kanaal ten zuiden van Wieringen stond garant voor een goede afwatering en een scheepvaartverbin ding met de Zuiderzee. Allemaal goed doordacht, maar uitvoerbaar? Zoals gezegd, aan grootse plannen geen gebrek. Ingenieurs van naam bogen zich over het Zuiderzeeproject. In 1870 stelde de regering een Staatscommissie in onder leiding van mr. Gerrit de Vries Az., dé kenner van de Noord-Hollandse water staatsgeschiedenis en waterschapswereld. Er lag toen een plan van de ingenieur van RWS J.A. Beijerinck, kosten 106 miljoen gulden. Hij had naam gemaakt met de droogmaking van de Haarlemmermeer. Maar er werd getwijfeld aan de winstgevendheid. Een door Stieltjes verbeterde variant van het plan-Beijerinck haalde het ook niet. Steeds waren er twijfels over de risico's en de consequenties. En wie zou dat moeten betalen? Noch in de Kamer, noch in de Friese Staten had een man als Buma succes. Zijn wetsontwerp kwam niet in behandeling, zelfs niet in afgezwakte vorm als motie. Maar hij liet niet los, al was de publieke opinie vaak fel anti: de Zuiderzeevisserij werd bedreigd en daarmee een belangrijk stuk Nederlandse economie en identiteit. Buma nam contact met mr. PJ.G. van Diggelen, zoon van de ontwerper van het plan-Van Diggelen. Dat zeer ambitieuze voorstel uit 1849 behelsde algehele droogmaking van de complete Wadden- en Zuiderzee. Buma en Van Diggelen stuurden aan op een nationale beweging die via deskundig onderzoek een uitvoerbaar inpolderings plan voor Zuiderzee (en eventueel Wadden) kon ontwikkelen. Zij wisten een groot aantal invloedrijke burgers enthousiast te maken, waarbij bankiers niet 78 WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 80