Extra peilmerken In juni van het jaar 1892 breidde Rijkswaterstaat het aantal peilmerken op Wieringen flink uit. Dit had deels te maken met de aanleg van de haven aan de zuidwestkant van het eiland bij De Haukes, en deels met de langlopende discussie over de aanleg van een afsluitdam tussen Wieringen en de vaste wal. Op het eiland waren tot op dat moment vijf peilmerken beschikbaar, bijvoorbeeld aan het huis van De Vries in De Haukes. Dat aantal schoot met de nieuwe ont wikkelingen duidelijk tekort. Bovendien was er meer behoefte aan effectieve controle. Er kwamen nu maar liefst 11 nieuwe peilmerken bij, onder andere aan de Oosterlander kerk, 't Oeverse kerkje, de grote water molen in Waard-Nieuwland en de watermolen in de Hippolytushoeverkoog. Maar ook aan verschillende boerderijen aan de voormalige Quarantaineplaats, de Marskedijk en de Bierdijk. De opgegeven locaties werden voorzien van een uitgebreide handleiding met tekeningen hoe en op welke plek zo'n peilmerk in een muur bevestigd diende te worden. Alle aanwijzingen moesten heel secuur worden uitgevoerd. In handschrift werd de gedrukte tekst in de kantlijn nog aangevuld met de instructie: "Plaats het gleufje in de peilbout vooral horizontaal!" Je kunt als overheid niet duidelijk genoeg zijn. Willem Messchaert De poldermolen van Waard-Nieuwland was een van de plekken waar in 1892 een nieuw peilmerk werd aangebracht. De molen werd in 1936 afgebroken. Historische Vereniging Wieringen, database nr. GAW 1813. WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 74