Het bestuur van het Heem raadschap Wieringen bij de viering van het 75-jarig bestaan in 1958. Vooraan derde van rechts dijkgraaf Jan Lont Czn. Links naast hem, met bril, secretaris Meijert Kooij Szn. RAA, tg. 82.2.013-017, inv.nr. 35. 67 jaar oud - in opdracht van Scholtens "eenige schets- profielen (maken) van de uitgevoerde werkzaamheden aan de Zuiderzeeweringen in beheer bij het Heemraad schap Wieringen benevens de benaming der dijken, zoo mede begin en eindpunten en de afstand der dijk- palen".38 En zo passeerden ze allemaal weer de revue. Het nieuwe heemraadschap bezat wat meer slagkracht dan zijn voorgangers en betekende een stap je voorwaarts naar de ontwikkeling van een professio nele organisatie. Al moest het eerst 1963 worden voor dat het kon beschikken over een eigen kantoor. Met bijna jeugdige overmoed drong het bestuur er in 1885 bij de Provincie op aan een flinke subsidie te verlenen om daarmee de dijken eens en voor altijd te kunnen versterken. Maar de Provincie stelde zich formeel op. De aanvraag was niet goed opgesteld en bovendien was het genoemde bedrag van maar liefst 117.049 gulden en 57 cent wel erg hoog, Het heemraadschap kreeg voorgerekend dat het met de jaarlijkse inkomsten en toelagen een heel eind kon komen. Teleurstelling dus. En de problemen bleven, evenals de angst bij de bewoners bij slecht weer. Tijdens de grote storm van 12 december 1883 kwam het water tot een meter boven Volzee. Maar de dijken hielden het. Bijster geruststel lend was dat echter niet. Kritieke waterstanden werden regelmatig geconstateerd en gemeld, vooral langs het Amsteldiep bij Westerland. Daar werden nogal eens stukken van de hoge grond weggeslagen. Om de stroom wat af te leiden, werd in deze jaren een stenen dam aangelegd tussen de dijkpalen 123 en 124. Een kritische noot kwam van Jan Blaauboer, koffiehuishouder, kastelein en winkelier in een loge ment in De Haukes.39 Die berichtte op 16 augustus 1886 aan GS dat het Westerlander Hoofd was omge- vallen door ouderdom. Het bestuur van het heemraad schap vond de kritiek sterk overdreven. Dat het een oud bouwsel betrof was bekend. En dat de dijk voor De Haukes iets te wensen overliet eveneens. Maar voor een doorbraak hoefde men niet bang te zijn. Desondanks besloot men toch de bedoelde dijk te herstellen. Maar toen GS eind september van hetzelfde jaar aandron gen op verbetering van de dijk voor De Haukes door er enige palen te plaatsen en het hoofd te versterken, voelde dijkgraaf Simon Strand daar niets voor. Het leek hem geldverspilling. Hij stelde algeheel herstel voor. Daarvoor moest dan wel een lening worden aangegaan van 4.000 gulden. De rest van het bestuur koos echter voor de goedkope oplossing: enkele palen voor de dijk en het hoofd verder laten voor wat het was. Zo suk kelde ook het nieuwe heemraadschap voort met altijd te weinig geld in kas en geleende deskundigheid van Gorter, de man van het Rijk. Hoe zou Wieringen een eventuele stormvloed kunnen doorstaan? Want dat het een keer mis zou gaan was voor menigeen haast wel zeker. Samenvoeging van het heemraadschap met Waard-Nieuwland was misschien een oplossing ge weest voor veel problemen. Hierdoor zou het beheer van alle Zuiderzeedijken in één hand zijn gekomen en 33 Aten, Wieringa (2015), 101, 105. 34 NHA, tg. 274, inv.nr. 193. 35 Johann Wilhelm Welcker bracht het later tot directeur-generaal van RWS. 36 In 1849 bedijkt. 37 NHA, tg. 355, inv.nr. 1079. 38 Ibidem, inv.nr. 1081; Kranenburg e.a. (1981), 21-22. 39 Blaauboer (2000), 67 (08:14/07:06). WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS 67

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 69