Bestekken Rijkszeedijken23 Paalscherm aan de Rin- kewielsdijk, 12 juni 1949. Historische Vereniging Wieringen, database nr. GAW 1280. koppen afgezaagd oftewel gekruind. Vanaf september kwamen er twee teerders bij om het afgezaagde hout in de teer te zetten. Gorter schreef dat de vorderingen voldoende waren, maar dat het werk een week stil had gelegen door het onstuimige weer. Hij tekende aan dat hij voornemens was de week erop met het heien van palen benoorden Quarantaine te beginnen. De paalwer ken voor het hoge land van Stroe werden met "grond van buiten" gevuld. Dat was de zogenaamde slikkeraarde die buiten de kust werd opgegraven, een mengsel van grond en slierten wier met wortel en al.22 Slikker was goedkoop materiaal, binnen handbereik te vinden en redelijk doeltreffend, had de ervaring geleerd. Het afwer ken bestond uit het nogmaals teren en controleren. Tot slot werd het jaartal in combinatie met de aangebrachte lengte paalwerk aangebracht. In dit geval dus 1864-40 en en 1864-75. Werk klaar. Over de vervanging van oude palen door nieuwe nog het volgende. Om te beginnen werden de oude palen 1,10 m gelicht. Pas wanneer alle voorberei dingen afgehandeld waren, trok men ze in hun geheel uit waarna de nieuwe palen in de oude gaten werden geheid. Doorgaans werd materiaal, mits in redelijke staat, opnieuw gebruikt. Oude palen verwerkte men bijvoorbeeld in kistingen, dat wil zeggen een noodke- ring bestaande uit twee rijen palen waarvan de tussen ruimte met aarde was opgevuld. Bestekken geven een mooi kijkje in de keuken van het dijkbedrijf en de stand van de techniek. We hebben er twee uitgekozen. 1874. Voor het normale driejarig onderhoud van de Rijkszeeweringen over 1875-1877 werd uitgegaan van een jaarlijks te besteden bedrag van 4.800 gulden. Elk jaar moest geleverd en verwerkt worden: 500 m3 bezoding. 100 m3 slikkerspecie, uit het strand te trekken en aan de dijk verwerken. 10 m3 teelaarde. 100 m3 leem of klei. 10 palen Noords grenen van 5,3 m. 3 m3 bezaagd grenenhout voor gordingen (dwars hout) en kistingplanken etcetera. 5 m3 gecreosoteerd dennenhout voor kistingplanken. 100 kilo gesmeed ijzer. 2000 m2 teerwerk. 100 ton zuilenbasalt 120 m3 grove puin. 10 m3 riviergrind. 800 m2 steenglooiing opnemen en herzetten. 1500 m2 krammat, dat wil zeggen een laag stro tegen de helling van de dijk. 25 stuks voorhanden oude palen vervoeren en verwerken "tot digtinge van openingen in de paal werken met 200 opzetters". 40 stuks voorhanden oude palen verwerken tot kistingpalen (noodkering). 15 kilo spijkers. De eigenlijke paalschermen werden beschermd door kleinere schermen. De ruimte tussen beide werd volge stort met grind, briksteen en dergelijke. Creosootpalen werden aangeleverd door de Maatschappij tot Hout bereiding tegen Bederf die in Amsterdam een fabriek 62 WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 64