ctwI CmO Wieringen met het in 1541 herbedijkte "Nieuwe lant". Detail uit een kaart van Het Koegras door Nicolaes van der Heyde naar Dirk Abbestee, 1670. Provinciale Atlas - Kaarten en kaartboeken, inv.nr. NL-HlmNHA_560_001131_G. Wieringen aan. De Informacie en de er aan voorafgaan de Enqueste (1494) waren door de graaf van Holland bevolen onderzoeken om de fiscale draagkracht van steden en dorpen te bepalen.21 Toen kort daarop de resterende veenweiden ten zuiden van het eiland waren verworden tot uitge strekte schorren of slikvelden, was dat voor twee rijke Amsterdammers, Adam Claessen en Claes Pieterssen "met huere consoerten", reden octrooi aan te vragen om dit gebied te mogen bedijken. Het zou volgens hen die arme Wieringers ten goede komen. Het gebied was namelijk door zware stormen geïnundeerd en aan zijn lot overgelaten daar de ingelanden geen kans zagen ze opnieuw te bedijken. We schrijven dan 1541, het geboortejaar van het eerste Wieringer Nieuwland, 700 morgen (circa 630 ha) groot. Stormen en watersnoden zijn onvoorspelbaar. Hun frequentie loopt sterk uiteen. Zeer berucht waren het einde van de Middeleeuwen en in het bijzonder de 16e eeuw met enorme stormvloeden in 1508, 1509, 1514, 1532 en 1570. Zo werd tijdens de zogenaamde Cosmas- en Damianusvloed van 1509 heel Holland met de ondergang bedreigd en leed ook Wieringen grote schade.22 De meest verwoestende stormvloed was ongetwijfeld die op de ochtend van 1 november 1570, de feestdag van Allerheiligen. Midden in de nacht werden tijdens springvloed, gepaard met zware, van zuidwest naar noordwest ruimende stormwinden, enorme hoeveelheden water op de Noordzeekusten van Vlaanderen tot ver in Oost-Friesland geworpen. Volgens moderne berekeningen zou het zeewater te Scheveningen toen ongeveer 25 cm hoger hebben ge staan dan bij de watersnood van 1953. Naar schatting kwamen tenminste 20.000 mensen om. In een rapport aan de Spaanse landvoogd Alva vermeldde Barthold Eernst, griffier van het Hof van Holland, onder meer: 16 WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 18