DIJKGESCHIEDENIS TOT 1600 Wieringen wordt een eiland1 Bewoning en eerste "dijckagien"4 Dit boeiende Wieringen, in onze herinneringen een typisch eiland met een bevolking die dit eilandgevoel nog steeds koestert, heeft eeuwenlang deel uitge maakt van een aaneengesloten veenmoeras achter een brede strandwal dat het grootste deel van het huidige Nederland omvatte. Dat het een eiland is geworden, is voornamelijk de invloed geweest van het Marsdiep, van oorsprong slechts een veenriviertje. Maar toen de lange strandwal tussen Kaap Gris Nez in Frankrijk en Kaap Skagen in Denemarken door het stijgen van de zeespiegel op een dertigtal plaatsen werd door broken, bereikte de Noordzee ook het achterland. De permanente eb- en vloedbewegingen maakten van het bescheiden stroompje in de loop van de eeuwen een enorm zeegat dat in de 18e eeuw zijn huidige omvang zou krijgen. Men veronderstelt wel dat de beruchte stormvloeden van de 12® en 13® eeuw en in het bijzonder de Allerheiligenvloed van 1 november 1170 het Marsdiep zo ver hebben uitgebreid, dat het Noordzeewater landinwaarts hele oppervlaktes veen kon aantasten en zelfs opruimen. Daardoor kwamen de stuwwallen van Wieringen gescheiden te liggen van die op Texel.2 In dijktermen gesproken: rond Wierin gen verdween veel voorland of buitenland in wat wij nu kennen als de westelijke Waddenzee.3 Het was een geleidelijk, maar consequent voortschrijdend proces van eeuwen. Nog in de eerste helft van de 16® eeuw bevonden zich zuidelijk van de hoge Wieringer gronden hele stukken veenweide- of hooiland, waarvan iedereen gebruik kon maken gemeen land). Hier was kennelijk nog het oorspron kelijke veenpakket aanwezig, al was dat reeds ruim doorsneden met kreken en bedekt met klei-afzettingen. Een fraai bewijs hiervoor zijn de tekeningen die het Nieuwlander octrooi van 1541 vergezellen, waarover straks meer. En ten zuiden van dat andere wadden eiland Vlieland bevonden zich op dat moment nog enorme waarden, veenachtige gronden die op de kaart van Christiaan Sgrooten uit circa 1570 duidelijk her kenbaar zijn. Ook tegenwoordig nog is de Waddenzee daar zeer ondiep. Het proces was echter onomkeerbaar en had grote consequenties voor de druk op vooral de lager gelegen kusten van Wieringen. De zee volgde het patroon van sloten en greppels, volgde als het ware de vroege veenontginningen. Wieringen bleek een waar bastion, een baken te midden van grotendeels moeras sige gebieden, met een beschermende uitstraling naar de Anna-Paulownagronden en de West-Friese kust. Tegelijk hield het eiland door de aanwezigheid van zijn ondoordringbare keileemgronden een deel van de Zuiderzee op diepte. De in 1996 bij Westerklief gevonden Vikingschat. Rijksmuseum voor Oudheden, Leiden. Wieringen was waarschijnlijk al vroeg bewoond. Dui delijke bewijzen zijn daar niet zozeer voor gevonden, al lijkt een relatie met de Wieringermeer voor de hand te liggen. In Waard-Nieuwland en vooral op de oeverwal- len van de getijgeulen in de Wieringermeer zijn diverse bewoningsresten uit het Neolithicum en de Bronstijd aangetroffen, waaronder stenen bijlen. Op grond van gevonden aardewerk acht men het tegenwoordig mo gelijk dat Wieringen vanaf de 7® eeuw blijvend, maar evenals Texel mogelijk veel eerder bewoond is geweest. En vanaf de late 11® eeuw vonden waarschijnlijk vanuit de hoge Wieringer gronden (kleinschalige) ontginnin gen plaats in de zuidelijk gelegen veenmoerassen.5 1 Schoorl (1973), passim; Westenberg (1961),passim. 2 Buisman I (1995), 361; Bremer (2010). 3 Vóór de aanleg van de Afsluitdijk gold de aanduiding Zuiderzee grofweg voor de hele binnenzee van Terschelling tot Harderwijk. Wij passen ons hier aan bij het huidige spraakgebruik. 4 Bartels (2016), 'Bolwerk'. 5 Leek (2016) 23. Het hier gevonden vroeg 13®-eeuws Pingsdorf aardewerk (onder meer een tuitpot) blijkt a&omstig van het handelscentrum Deventer. Over de situatie op Texel, bestuurlijke facetten, buren etc.: Van der Pijl (1992), hfdst. 1. WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS 11

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 13