Hollands Noorderkwartier U N H 789078 381990 hoogheemraadschap stichting Uitgeverij Noord-Holland "Des morgens scheen het land in een openbare zee veranderd; stromende het water op verschillende plaatsen over het eiland heen". Zo beschreef dijkgraaf Jacobus van Pomeren de toestand op Wieringen na de stormvloed van november 1775. De geschiedenis van dit oude eiland in de Zuiderzee is onlosmakelijk verbonden met de strijd tegen het water. Iedere vorm van dijktechniek werd hier toegepast. Natuurlijk wierdijken versterkt met een zwaar pakket zeegras dat rond Wieringen van de wadbodem werd gevist. Later volgden met keien, basalt, beton en asfalt verdedigde dijken. De Zuiderzeewerken brachten meer veiligheid met de voltooiing van de Amsteldiepdijk in 1924 en Afsluitdijk in 1932. Maar door die dijken was Wieringen meteen eiland af. Het eilandgevoel leefde echter voort. Herman Lambooij werkte met medewerking van Willem Messchaert twee jaar aan het ontrafelen van de historie van de Wieringer dijken. Hun onderzoek levert een boeiend en onthullend relaas op over storm en ontij, eindeloos geploeter, bestuurlijk onvermogen, geldgebrek en de kleurrijke personages belast met het dijkbeheer zoals dijkgraaf Van Pomeren. Wieringer dijkgeschiedenis is uitvoerig geïllustreerd met kaarten, tekeningen en foto's. Al die beelden leren een les: het water rust nooit, dus weest op uw hoede. Zoals vroeger de Wieringers op hun hoede moesten zijn als er twee ballen in de stormpaal werden gehesen. ISBN 978-90-78381-99-0

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 124