Tl OVER DE AUTEUR COLOFON Vrienden van de Hondsbossche, kring voor Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis stichting Uitgeverij Noord-Holland U N H DANKWOORD Van de hand van Herman Lambooij (Leeuwarden 1930) ver schenen over de waterstaatkundige geschiedenis van de Kop van Noord-Holland Getekend Land. Nieuwe beelden van Hollands Noorderkwartier (m.m.v. Willem Messchaert), Een Eeuw Schip peren over de West-Friese kanalisatie en diverse artikelen in verzamelwerken. In 1996 publiceerde hij tezamen met redacteu ren van de Historische Vereniging Schagen Heerlijk Schagen. De geschiedenis van een Westfriese marktstad. In de uitgavenreeks van de Kring van Vrienden van de Hondsbossche verzorgde hij deel 10 (1992) Stormvloeden en menselijk falen, in 2002 deel 18 (tezamen met Diederik Aten) De Held sterft een uitgave over alle 20e-eeuwse waterschapsfusies in Noord-Holland; en in 2013 deel 30, De Helderse Zeewering sinds 1750. Een geschiedenis na Henk Schoorl', een uitgave waar deze Wieringer dijkgeschiede- nis nauw bij aansluit. Met Jan T. Bremer gaf hij in 1999 en 2000 in vier delen de nagelaten geschriften van Henk Schoorl uit over de geschiedenis van de gebogen kustlijn van Texel, Vlieland en Terschelling onder de door Schoorl zelf nog geformuleerde titel De Convexe Kustboog. Zijn belangstelling strekt zich verder uit over de Middeleeuwse Friese kloostergeschriften. De omvangrijke Latijnse geschriften van de abdij Mariëngaarde verschenen met een studie en de Nederlandse vertaling in 2001. In 2008 promo veerde hij op de 16e-eeuwse kronieken van de abdijen Lidlum en Mariëngaarde door Sibrandus Leo. Redactie en beeldresearch Diederik Aten m.m.v. Willem Messchaert Productiebegeleiding Pauline Ham en Ellen Schipper Ontwerp Josta Bischoff Tulleken en Jan Mak Druk OBT bv., Den Haag Deze publicatie vormt tevens de 34e uitgave van de hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier P Mijn grote dank gaat uit naar Willem Messchaert. Zijn vrienden diensten maakten het mij mogelijk het Noord-Hollands Archief te Haarlem en het Regionaal Archief Alkmaar te bezoeken. Zijn grote kennis van de technische aspecten van het dijkwezen, zijn zin voor het detail, die tot uiting komt in een aantal kleurrijke teksten, hebben bijgedragen tot het welslagen van deze uitgave. Ook de medewerkers van de zojuist genoemde archiefdiensten dank ik voor hun welwillen de assistentie. De vele verwijzingen binnen de tekst bewijzen het grote belang van archiefonderzoek voor de opbouw van een verantwoord geschiedbeeld. Verder bedank ik Hans Mol, Saskia Forrester, Simon Steltenpool en Jan T. Bremer voor hun commentaar c.q. aanvullingen. In de geest bedank ik ook Henk Schoorl die indertijd het nodige voorwerk had verricht. Door vriendelijke bemiddeling van Jan T. Bre- mer kon ik daarover beschikken. Van Edwin Elias (Deltares) mocht ik via Wim Visser (Rijkswaterstaat) prachtig hydrografisch-bathyme- trisch kaartmateriaal ontvangen over de getijgeulen in de Waddenzee. Chris Schaatsbergen reisde bereidwillig naar Wieringen voor diverse foto's. De Historische Vereniging Wieringen leverde vlot foto's uit haar beeldbank. Waarvoor dank. Een apart woord van dank aan eindredacteur Diederik Aten, mijn wegwijzer in de archieven en veel recente literatuur. En niemand kan zo goed aanvulling geven en strepen in mijn teksten als hij.* Uitspraak van Joris Luyendijk in Kunnen we praten (Amster dam/Antwerpen 2017), 94. De kring van Vrienden van de Hondsbossche is opgericht in 1981. Onder haar auspiciën zijn 34 uitgaven verschenen over uiteen lopende onderwerpen uit de (Noord-)Hollandse waterstaats geschiedenis. Oude uitgaven zijn in te zien op de website van het Regionaal Archief Alkmaar (www.archiefalkmaar.nl). U kunt zich aanmelden voor het lidmaatschap van de vriendenkring a €10,- per jaar bij mw. K. Grim (072-582 8282, k.grim@hhnk.nl). Correspondentieadres Postbus 250 1700 AG Heerhugowaard T 072-582 8282 Losse uitgaven zijn verkrijgbaar bij de Stichting Uitgeverij Noord-Holland (www.uitgeverij-noord-holland.nl) of de boek handel. de auteurs/Vrienden van de Hondsbossche/Stichting Uitgeverij Noord-Holland. ISBN 978-90-78381-99-0 ISSN 1572-3135 MIX V PapiBr van verantwoorde herkomst ESS FSC® C007382

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 122