Een zogeheten 'artist impression' van de Havendijk in Den Oever na afloop van de komen de werken. Rechts het peilschaalhuisje. Van Oord, 2017. de een vrij gave keersluis uit 1796 op. De dagen van opzichter Leendert den Berger uit het einde van de 18e eeuw leken weer even tot leven gewekt. 'Even', want na de opgraving en documentatie werd de sluis weer afgedekt om onder de nieuwe dijk te verdwijnen. Over vorm en inhoud van de vernieuwde dijk is goed nagedacht. Aan de binnenteen komt een verti cale constructie om de stabiliteit te garanderen. Op het buitentalud in de Vissers- en Noorderhaven wordt een nieuwe bekleding aangebracht in de vorm van 'trap treden'. Die beperkt de golfoploop tegen de Havendijk, zodat die niet extreem hoog hoeft te worden. Bovendien vormt zo'n trapwand een prachtige tribune. De buiten kant van de dijk krijgt in de Vissershaven een keerwand, zodat er zo weinig mogelijk opslag- en werkruimte op het haventerrein verloren gaat. De bestaande coupure wordt weer hersteld en omdat bovenop de dijk een doorlopend wandelpad van minimaal drie meter breed is gedacht, wordt een brug over de coupure gebouwd. Naar verwachting komt de vernieuwde Havendijk eind 2019 gereed. Klaar is Wieringen hiermee overigens nog lang niet. Het hoogheemraadschap staat voor de opgave ook de andere Waddenzeedijken van het voormalige eiland en de aansluitende Amsteldiepdijk en Balgzand dijk te verbeteren, zodat ze weer aan de hedendaagse veiligheidsnormen voldoen. De werken gaan vast en zeker weer interessante archeologische informatie opleveren. Dat blijkt zonneklaar uit de in dit boekje gepresenteerde gegevens over de historie van de dijken van het oude eiland. WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS 9

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 11