De Wieringermeerdijk, dat is de dijk tussen Medemblik en Den Oever, is in de jaren 2013 en 2014 al verbeterd. Het is een sterke dijk uit de jaren-30, rijkelijk voorzien van keileem. Men heeft dan ook kun nen volstaan met het aanbrengen van 16 km nieuwe bekleding over de oorspronkelijke heen. Het startmoment voor de dijkversterking in Den Oever op 19 april 2017. Voor de gelegenheid was de haven gebombardeerd tot 'super- visplek voor de betrokken partners. Van links naar rechts Cees Loggen (Provin cie Noord-Holland), Theo Meskers (gemeente Hollands Kroon), Roeland Hillen (hoogwaterbeschermings programma, ministerie van Infrastructuur en Milieu), Kees Stam (HHNK) en Ro nald Schinagl (Van Oord BV). Foto HHNK. wij over dit laatste project, dat het Wieringer dijkwezen wel heel bijzonder raakt, vóór in dit boek een aparte kadertekst opgenomen. De verkenning voor de werkzaamheden aan de Balgzanddijk annex Amsteldiepdijk (de 'korte' Afsluitdijk), tezamen 10,3 km lang, start in 2018. De Balgzanddijk heeft, zoals eerder beschreven, al van af het begin extra problemen opgeleverd, doordat de ondergrond extreem slap is. Bij de aanleg van de Amsteldiepdijk deden zich vergelijkbare problemen voor. Beide zeeweringen begrenzen het Balgzand, een Natura-2000 gebied van kwelders en schorren, een kwetsbaar en kostbaar wadlandschap. Reden voor het hoogheemraadschap om nauw samen te werken met natuurbeschermingsorganisaties, waarvan Landschap Noord-Holland de belangrijkste is. Mogelijk zal dit project gecombineerd worden met het zogenaamde project-Wieringermeerkering. Dat is een systeem van dijken langs het oostelijk deel van het Amstelmeer, de voormalige zeedijken van de Anna-Paulownapolder en de Waardpolder en het stuk West-Friese Omringdijk tussen Aartswoud en Me demblik. Sinds de drooglegging van de Wieringermeer is dit een grotendeels 'inlandige' dijk geworden, na de Afsluitdijk en de Wieringermeerdijk een derde water kering. Alleen tussen Westerland en Van Ewijcksluis grenst ze aan het water van het Amstelmeer. Totale lengte van deze eveneens afgekeurde Wieringermeer- kering is 33,6 km. WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS 111

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 113