Wieringerrandmeer Visualisatie van het ontwerp Wierringerrandmeer door Palmbout Urban Landscapes en Strootman Landschapsarchitecten. Midden jaren negentig van de 20® eeuw werd vanuit de bevolking het altijd al sluimerende idee weer tot leven gewekt om Wieringen zijn eilandkarakter terug te ge ven. Rondom in het water dus. De gemeenten Wierin- gen en Wieringermeer alsmede de Provincie haakten hier op in. Door delen van de Wieringermeer en de hele polder Waard-Nieuwland onder water te laten lopen zou een waterplas van negen km lengte ontstaan. Daarmee werd tevens een natuurlijke overgang van het nieuwe naar het oude land gecreëerd, de waterhuis houding van oud en nieuw land verbeterd en een grote fout uit het plan voor de Wieringermeerpolder gecor rigeerd. Bovendien ontstond zo een nieuwe vaarroute voor de beroeps- en recreatievaart tussen Amstelmeer en IJsselmeer. Eigenlijk was het een moderne variant op de eerste schetsen van de Wieringermeerpolder door J.C. de Leeuw cum suis uit 1869. Langs de oevers had men 2.000 recreatiewoningen, nieuwe jachthavens, stranden en recreatiegebieden gepland. Een zwak punt was natuurlijk het verlies van uitstekende landbouw grond in Waard-Nieuwland en het noorden van de Wieringermeer. Een probleem van een heel andere orde was de noodzakelijke versterking van de oude Wierdijk, dezelfde dijk die op 27 mei 1986 op de pro vinciale monumentenlijst was geplaatst. Er zou nogal wat moeten gebeuren om dit bescheiden dijkje weer waterkerend te maken. En dat was bijna onmogelijk zonder aan het karakter van de fraaie, licht golvende, één meter hoge dijk aforeuk te doen. Het waren stuk voor stuk lastige en in veler ogen ongewenste veran deringen. Maar foute beslissingen uit de geschiedenis zijn vaak moeilijk te herstellen. De weerstand onder de boerenbevolking groeide enorm en de belangstelling van aanstaande kapitaalkrachtige huizenbezitters viel net als bij het vergelijkbare project 'de Blauwe Stad' in Groningerland erg tegen. Na veel problemen en poli tieke discussies besloot de Provincie eind 2010 van wege de onoverzienbare financiële risico's de stekker uit het project te trekken. De kopers van de beoogde infrastructurele werken en woningen ontvingen een a&oopsom van ruim 12 miljoen euro. Van de 33 mil joen euro die Noord-Holland in de grondverwerving had gestoken, was in februari 2017 ongeveer de helft teruggevloeid in de provinciekas.14 108 WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 110