Hoeve Van Rijk naar hoogheemraadschap Stil protest op een Wieringer skuurskotboerderij met logiesfunctie. Foto Chris Schaatsbergen, augustus 2017. Bij dit alles werd zoveel mogelijk rekening gehouden met de natuurwaarden. De hoge gronden bij Vatrop, Stroe en Westerland van meer dan 6,50 m NAP - die altijd al als waterkering hadden gefungeerd - werden ook nu vanwege hun landschappelijke waarde als zodanig gehandhaafd. Geen massale dijk dus langs die prachtige kliffen, maar groene dijken met flauwe taluds van 1:10 en 2,5 m hoger dan de oude dijk. Verder werd gekozen voor zeewaartse verbreding van 20 tot 40 m om zoveel mogelijk landbouwgrond en opstallen te sparen.12 Ook het behoud van de natuurwaarden van buitendijkse gebieden was een punt van overweging. Vrijwel iedere vierkante meter schor die verloren ging werd op een of andere manier gecompenseerd door de aanleg van een nieuwe kunstmatige schor of eilandjes van opgespoten zand. Zo kreeg Den Oever er een natuurgebied bij, werd de keileemklif van Vatrop voorzichtig behandeld, werd ten noorden van Hippo- lytushoef het Normerven gereconstrueerd en ingericht als hoogwatervluchtplaats voor vogels en broedgebied. De dijken kregen bovendien een recreatieve neven functie. Daar had vooral de gemeente op aangedron gen. Positief werd ook het idee ontvangen om de dijk vlak voor de hoge gronden bij Dam (bij de voormalige Quarantaine) zuidwaarts te laten afouigen. Dat men er niet in geslaagd is het bij de Wieringers zo geliefde en unieke uitzicht op zee overal bij de dijkverhogingen te behouden, is wel duidelijk. Zeezicht werd gemakkelijk tot verdriet van bewoners dijkzicht. Met een vérstrekkende motie-Eversdijk (24 april 1978) stemde de Tweede Kamer in met de overdracht van alle primaire waterkeringen van Noordzee en Wad denzee, tot dat moment in beheer en onderhoud bij het Rijk, aan "voldoende krachtige waterschappen". Voor Noord-Holland betekende het dat het NHNK het beheer kreeg van de Pettemer en Helderse Zeewerin gen, de duinen langs de Noordzee, de Balgzanddijk en de Amsteldiepdijk, de dijken van Texel en Wieringen en in 1990 tevens de Wieringermeerdijken.13 Ook de fusies onder de polderwaterschappen lieten Wieringen niet onberoerd. Op 1 januari 1980 ging het Waterschap Wieringen tezamen met de Anna-Paulownapolder, Het Koegras, de Zijpe en Hazepolder alsmede de Wierin- gerwaard - met inbegrip van de Waard- en Groetpol der - verder als Waterschap de Aangedijkte Landen en Wieringen, dat op zijn beurt na veel geharrewar in 1993 fuseerde met Texel en de Wieringermeer tot Waterschap Hollands Kroon. In dat laatste jaar fuseer den ook de grote hoogheemraadschappen NHNK en 10 Wieringermeerbode, 14-5-1977. 11 NHA, tg. 354, inv.nr. 281, 2-4-1977. 12 Ibidem. 13 Lambooij (1994), 138-139. WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS 107

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 109