K /f w m L Amsteldiep droogt razendsnel op - Ook moderne dieptekaarten tonen aan hoe snel ver anderingen in het geulenpatroon optreden. Zoals uit een serie van 12 hydrografisch/bathymetrische kaarten van de Waddenzee klip en klaar blijkt. In het kader van deze uitgave gaat het met name over de (razend)snelle verontdieping van het Amsteldiep. Na de realisatie van de Afsluitdijk in 1932 is amper 30 jaar later (1965) het diepe Amsteldiep sterk 'opgedroogd'. Nog eens 12 jaar later (1971) vormde het Amsteldiep nog slechts een 'normale' wadgeul in een groeiend Balgzand. De ver- ontdieping van deze wadplaat nam in de jaren daarna alleen maar toe (1997) om ten noorden van Wieringen zelfs uit te groeien tot een kweldergebied. Vanaf 1932 reikte het vloedwater via Marsdiep en een zich verdie pende Texelstroom met een slome zuidwaartse bocht (Dove Balg) voorbij Kornwerderzand tot aan de Friese kust bij Zurich. Daar vertakt de wadgeul zich in een vingervormige delta in de richting van een geul die zich vanuit het noorden uitstrekt (Inschot). Deze geul staat op zijn beurt weer in contact met het Vlie, dat in omvang lijkt toe te nemen. In het algemeen is het op merkelijk te zien hoe weinig de vormen van de huidige wadplatenstructuur globaal verschilt van die zoals ge tekend op de kaart anno 1573 van Christiaan Sgrooten (zie p. 10). Is dat de verdienste van aanwezige harde of taaie kernen? Ten slotte lijkt de Afsluitdijk bij nadere beschouwing niet meer of minder dan een verlengde 1 bodemSgging (m) -30 -25 -20 -15 -10 -5 0 5 Hydrografisch-bathymetrische kaarten van het Marsdiep en de Waddenzee, 1933 en 2009 (onder). In 1933, een jaar na de voltooiing van de Afsluitdijk, was het Amsteldiep nog duidelijk als grote geul te herkennen. Tegenwoordig is bijna niets meer van het Amsteldiep over. Edwin Elias, Deltares. projectie van de dijkplannen anno 1688, toen men met de aanleg van een dijk vanaf de 'vastewal' (Koegras) naar Wieringen de gevaarlijke zeestromingen wilde weren. Willem Messchaert door de stroom zouden uitschuren. Kort na de bouw werden bij een zware storm van 25 op 26 november 1925 de steenglooiingen op de noordelijke havendam en de nieuwe paalschermen van de vissershaven zwaar beschadigd. Daarom werd toen het houten scherm vervangen door een scherm van ijzeren damplanken. De dijken en havens bij Den Oever hebben door de aanleg van de nieuwe Afsluitdijk grote ver anderingen ondergaan. Dijkverhogingen waren de eerste jaren aan de orde van de dag. Ondermeer van de Noorderhavendam en de Zuider Oeverdijk. Langs deze dijk werd tevens een nieuwe loswal aangelegd. Om de aansluiting van de Afsluitdijk mogelijk te maken, nam de Dienst Zuiderzeewerken in juli 1922 het beheer van de hele Oeverse en Stonteldijk over van het heem raadschap met de bedoeling die aan te passen aan de nieuwe situatie. Men sprak voortaan van de Omgeleg de Stonteldijk.40 De door Ringers bewoonde villa Waterkeer in Westerland. Foto Chris Schaatsbergen, augustus 2017. 40 Over de immense consequenties van de Afsluitdijk voor het peil in de Waddenze, de veranderingen in de zeestromingen en de onbedwingbare zandhonger van het wad: Deen (2014), 320 e.v.; Lambooij (2013), 66 e.v. WIERINGER DIJKGESCHIEDENIS 99

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2017 | | pagina 101