Aft. 2. Kaart van de weg tussen de Kerkdam of Den Deijl te Wassenaar en Den Haag en het plan om van deze weg een berijdbare weg te maken, 1634. Noorden linksonder. Manuscript in kleur, 40 x 466 cm. De rode lijn is de geplande nieuwe rijweg. De lijn volgt gedeeltelijk bestaande wegtracés. Van Den Deijl loopt hij eerst tussen twee wegen door en volgt dan een met bomen omzoomde weg. Als die weg naar rechts buigt, volgt de lijn een watergang genaamd "Sijp" Merkwaardigerwijs ligt de heerweg aan de andere kant van de Sijp. De rode lijn loopt op enige afstand parallel aan de heerweg, tot een punt waar deze naar rechts buigt en het verlengde van de weg aangeduid wordt als lijdweg. Uiteindelijk komt de rode lijn samen met deze weg, terwijl de heerweg uit beeld verdwijnt. HHR, collectie kaarten, A-1618. en het huis Persijn. Een dag later werd dit weggedeelte door hem opgemeten. Volgens de waard van huis Den Deijl was de zoon van Dou hier bij. Diens naam wordt niet genoemd, maar wij mogen er van uitgaan dat het Jan was, die zijn vader een jaar later zou opvolgen als landmeter van Rijnland en zich vanaf 1641 Johannes zou noemen. Ook schout en ambachtsbewaarders van Wassenaar waren aanwezig. Een week later, op 31 juli en 1 augustus voerde Dou "met sijn volck" dezelfde werkzaamheden uit tussen de Laan van Persijn en Den Haag. Ook declareerde hij het 'minuteren en grosseren' van een kaart van de weg tussen Den Deijl en de Laan van Persijn en van een kaart van Den Deijl tot Den Haag. Laatstgenoemde zal de hier besproken bewaard gebleven kaart zijn. Op grond van zijn declaratie, die al zijn activiteiten voor Rijnland omvat, dus niet alleen die met betrekking tot de weg in Wassenaar, mogen wij aannemen dat Dou dit werk tussen 21 september en 26 oktober 1634 heeft uitgevoerd. Op 4 november verzetten de landmeter en zijn medewerkers volgens de waard van het huis Den Deijl bakens in het Haag se Bos, een activiteit die merkwaardigerwijs in de declaratie van Dou ontbreekt. Op 5 december stonden de secretaris van Wassenaar en de waard te wachten op Dou, die palen op de weg zou slaan. Hij kwam niet opdagen wegens de donkere mist. Drie dagen later werden de palen alsnog geslagen en weer drie dagen later was Dou aanwezig bij het verplaatsen van de bakens tussen het Boshek aan de rand van het Haag se Bos en het huis Persijn. Op 15 januari (volgens de secretaris van Wassenaar en de waard van Den Deijl) of op 16 januari (volgens Dou) was er bij Den Deijl een samenkomst met inwoners van Wassenaar, die moesten aanwijzen wat hun grond was.100 Verdere activiteiten van Dou met betrekking tot de weg van Den Deijl naar Den Haag zijn niet bekend. Is de geprojecteerde wegverbetering ook uitgevoerd? In de rekeningen van de rentmeester van Rijnland wordt, behalve de hiervoor genoemde gede clareerde kosten, geen melding gemaakt van verdere uitgaven. Datzelfde geldt voor de rekeningen van de ambachtsbewaarders van Wassenaar over 1634 en 80 DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 81