SuYT TMOOR^Xb f) &Ji Aft. 7. Kaart van het dorp Boskoop met de Gouwe, de Alpherwetering en de kade die door de kroosheemraden van Waddinxveen wordt geschouwd. 1609. Noorden onder. Manuscript in kleur, 31 x 41 cm. De onderbreking van de Alpherwetering, op de kaart Alphen genoemd, wordt duidelijk aangegeven ("plach hier door te lopen so men seijt"). De kerk, de huizen, de heerweg door het dorp met de ophaalbrug over de Gouwe en de Waddinxveense kade zijn goed te zien. HHR, collectie kaarten, A-0811. Op de kaarten zien we Boskoop aan beide oevers van de Gouwe liggen. De Gouwe was, na de eerste ontginningen langs de rivieren de Oude Rijn en de Hollandse IJssel, rond 1150 een veenstroompje dat in het hoogveen bij het huidige Boskoop ontsprong en zuidwaarts in het huidige Gouda in de Hollandse IJssel stroomde. Bij de ontginningen in de 13e eeuw werd een van de sloten op Alphens en Boskoops gebied vergra ven tot een breed afvoerkanaal dat van de bovenloop van het veenstroompje of riviertje de Gouwe naar de Oude Rijn liep. Hiermee werd de Gouwe het verbin dingswater tussen de Hollandse IJssel en de Oude Rijn. Dat Boskoop aan beide oevers van de Gouwe ligt, komt doordat de kanalisering van dit riviertje pas tot stand kwam na de ontginning van dit gebied.41 We zien de twee belangrijkste wateren in Boskoop: de Gouwe en de Alphen of Alpherwetering. Vanaf de Gouwe loopt een kade achter de huizen van het dorp en vervolgens in westelijke richting. Dat deze kade, ook Waddinxveense kade genoemd, onder toezicht stond van het ambacht Waddinxveen en door de kroosheemraden42 van Waddinxveen geschouwd werd, is op beide kaarten duidelijk aangegeven. "Dese kade wert geschouwen bij de croosheemraden van de heerlyckheydt van Waddincxveen" De Alpherwetering langs de westzijde van de Gouwekade wordt in Boskoop door de oost-west lopende Heerweg en de Waddinxveense kade onder broken. De Alpherwetering, op de kaarten Alphen genoemd, is een deel van de oude afwatering van Alphen naar de IJssel. Graaf Willem V vergunde deze watergang in 1357 aan de Vier Ambachten ten westen van de Gouwe (Alphen, Hazerswoude, gedeeltelijk Bos koop en Noord-Waddinxveen) om uit te wateren op de IJssel. Willem V reglementeerde het gebied, regelde de schouw en bepaalde dat de abdis van Rijnsburg als ei genares van de heerlijkheid Boskoop niet in haar recht mocht worden benadeeld.43 Het afwateren op de Hollandse IJssel veran derde tussen het einde van de 15e en het begin van de 48 DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 49