Aft. 4. Kaart van de landscheiding tussen Rijnland en Schieland en de daarnaast gelegen landen tussen de Hildam en de Oude Leede, 1646. Noorden rechtsonder. Manus cript op perkament in kleur, 41 x 57 cm. Vanaf de Hildam tekende Dou met stippellijnen de aan te leggen slaperdijk in. Met de letter A gaf hij de boomgaard bij de Hildam aan waar de dijk moest beginnen. De letters B tot en met F markeerden de percelen waarop de dijk moest worden aangelegd. HHR, collectie kaar ten, A-0095. Aft. 5. Detail van de Hildam met de gepro jecteerde slaperdijk door de boomgaard. HHR, collectie kaar ten, A-0095. staan; hij werd door dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland naar Leiden ontboden, in hechtenis geno men en scherp verhoord. Toen Dou in 1629 zijn kaart maakte, was het geschil nog steeds niet opgelost. Het sleepte zich voort tot het Hof van Holland in 1658 een uitspraak deed in het voordeel van Rijnland.15 Dou tekende op de kaart ook het omliggende gebied in met de belangrijkste wegen en watergangen en de "notable huijsen ende woningen". Het origineel is helaas verloren gegaan. Ge lukkig maakte zijn zoon Johannes zowel in 1661 als in 1672 een kopie, zodat we de inhoud van de kaart wel kennen. In de collectie van Rijnland is wel een "aen- hangsel" van de kaart van 1629 in origineel aanwezig. Op dit aanhangsel is het gebied ten noorden van het op eerstgenoemde kaart ingetekend gebied weergege ven tot aan de Oude Rijn. Jan Pietersz. Dou gaf in de cartouche aan dat beide kaarten een geheel vormen, zodat duidelijk werd hoe het systeem van afwatering in elkaar zat. Van Iterson (2009), 18-19. DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680 37

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 38