DE OVERZICHTSKAART VAN 1647 Aft. 1. Overzicht van de gekarteerde gebieden op de in dit hoofdstuk afgebeel de kaarten. Nr. 1, zie de kaart van aft. 2; nr. 2, zie aft. 3. Gert Koese Vanaf het begin van de 17e eeuw lieten veel water schappen in Holland een grote kaart maken van hun beheersgebied. Zo'n kaart diende een tweeledig doel. Het was praktisch om in een tijd dat reizen niet een voudig was op de diverse vergaderlocaties in het soms uitgestrekte beheersgebied te kunnen beschikken over een nauwkeurige kaart om kwesties snel geografisch te kunnen duiden. De kaarten hadden ook een repre sentatieve functie. Vaak werden ze fraai ingekleurd en voorzien van rijk versierde randen met daarop de familiewapens van het op dat moment zittende college van dijkgraaf en hoogheemraden. Ze kregen een cen trale plaats in de gemeenlandshuizen en werden aan andere relaties als blijk van vriendschap toegestuurd. Rijnland, Delfland en Schieland gaven voor deze traditie de aanzet door in 1610 aan de landmeter Floris Balthasars opdracht te geven het gehele gebied van de drie hoogheemraadschappen in kaart te bren gen. Het resultaat was mooi, maar niet erg nauwkeurig. Reden waarom Rijnland enkele decennia later besloot een nieuwe kaart te laten maken. Op 19 maart 1639 ga ven dijkgraaf en hoogheemraden schriftelijk opdracht aan de landmeters Jan Jansz. Dou en Steven Pietersz. van Broeckhuysen om Rijnland en zijn aanpalende ge bieden opnieuw in kaart te brengen. Beide landmeters hadden hun sporen al verdiend voor Rijnland. Ze gin gen voortvarend aan het werk, maar het bleek onmo gelijk om zonder de expertise van lokale deskundigen deze grote opdracht te klaren. De landmeters schreven daarom uit naam van dijkgraaf en hoogheemraden een brief aan de schouten van de in Rijnland gelegen ambachten met verzoek om op het gemeenlandshuis in de Leidse Breestraat te verschijnen met twee bekwame personen die "goede ende perfecte kennisse" hadden van de ambachtsgrenzen en de wateringen, vaarten, 1 Van Iterson (2009), 5. 2 Sluijter (1994). DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680 29

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 30