Besluit: de Hollandse cirkel De door Dou verbeterde versie van het meetkruis staat tegenwoordig bekend als de Hollandse cirkel. Deze benaming is echter pas van veel later tijd. Dou zelf had geen behoefte aan een nieuwe naam, laat staan een chauvinistische, en zijn collega's evenmin. Het hoek- meetinstrument was een meetkruis of winkelkruis en dat bleef het. Ter illustratie verwijzen we naar het in 1662 verschenen nieuwe handboek voor landmeters: De beknopte lantmeetkonst geschreven door de in zijn tijd eveneens zeer vermaarde landmeter Mattheus van Nispen uit Dordrecht.7 In dit waarschijnlijk eerste nieuwe standaardwerk in de Nederlandse taal na de boeken van Sems en Dou, benadrukt ook deze auteur het grote belang van een "Instrument genaemt Winckel-kruys". Uit de daaropvolgende omschrijving blijkt zonneklaar dat hij een Hollandse cirkel voor ogen heeft. Geparafraseerd in min of meer zijn eigen woorden: Aft. 7. Hollandse cirkel door W.F. Stanley, London 1896. Diameter 34 cm. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Heerhugowaard. "een rond werktuig, doorgaans van koper gemaakt met vier vaste vizieren, twee a twee recht tegenover elkaar staande, dienstig om op het veld een rechte hoek af te kunnen zien of op zekere plaatsen loodlijnen te kunnen trekken' en een 'wijzer die ronddraait om het center van het kruis, eveneens voorzien van twee vizieren dienstig om de grootheid van een begeerde hoek te zien." Van Nispen laat ook alle andere door Dou bedachte slimmigheidjes de revue passeren: de op de rand van de cirkel aangebrachte gradenboog en de goniometrische schaalverdelingen, het ingebouwde kompas en de constructie met twee scharnieren om het geheel goed horizontaal op een stok gepositio neerd te krijgen. Toentertijd vormde de naamgeving waarschijnlijk geen probleem, in onze tijd kan die bij het lezen van oude documenten echter makkelijk tot misverstanden leiden. In Holland bleef het door Dou ontwikkelde apparaat zonder noemenswaardige aanpassingen tot begin 19e eeuw in gebruik. Pas toen kwamen er betere 24 DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 25