Aft. 6. Hollandse cirkel met zonnewijzer door Hendrik Sneewins, 1650-1655. Diameter 26,5 cm. Museum Boerhaave, Leiden, inv.nr. V30336. Dou adviseerde de koperen cirkel te monteren op een rond stuk plat hout, met aan de onderkant een rechthoekige uitsparing die paste op het uiteinde van een stok van geschikte lengte. Bukken bij het meten was dan niet meer nodig. Deze handelwijze was echter niet nieuw, we komen die zoals gezegd al tegen bij de afoeelding van de landmeter met een meetkruis oude stijl op de kaart van de nog onbedijkte Beemster. Waarschijnlijk was wel nieuw dat Dou de stok aan de bovenkant voorzag van twee bolvormige scharnieren. Met de nu verkregen flexibiliteit was het kinderspel om het meetinstrument ten allen tijde in een horizontale positie te manoeuvreren, dus ook als het niet lukte om de stok loodrecht in de grond te steken. De Leidse instrumentmaker Jan David werd bereid gevonden om de nieuwe versie van het meet- kruis te vervaardigen, net op tijd voor Dou om het te kunnen gebruiken tijdens de laatste fase van de droogmaking van de Beemster (1608-1612). Dou was daar met meerdere collega's ingeschakeld bij het verka- velen van de drooggevallen polder. Toen die hem bezig zagen, zo schrijft hij in zijn nieuwe leerboek, waren zij zo enthousiast over het nieuwe apparaat dat zij "met grooten lust ende yver ghesocht [hebben], sodanich Instrument door my te becomen" Dat was niet aan dovemans oren gezegd. Het inspireerde hem om alle details en achtergronden van zijn vondst "tot nut des ghemeenen besten in druck te laten uytgaen" Nog in hetzelfde jaar dat de Beemster werd verkaveld (1612) verscheen het Tractaet Vant maken ende Gebruycken eens nieu gheordonneerden Mathematischen Instru ments. Het bij Jan Bouwens uitgegeven boek verscheen dit keer alleen onder zijn naam.6 6 Het Tractaet vond net als de eerste leerboeken van J.P. Dou een goede aftrek en beleefde in 1620 al een herdruk. Vgl. Wieringa (1994), 17 en 92 (noot 8). 23 DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 24