Aft. 6. Kaart van de heerlijkheid Bergen. Gemeten door Johannes Dou. Uitgave Joan Blaeu, circa 1655. Ingekleurde kopergra vure, 41,5 x 55,5 cm. NHA, Provinciale Atlas - Kaarten en kaartboe ken, inv.nr. NL-HlmN- HA-560-000723. Johannes Dou in Bergen104 Dat Dou in 1660 werd aangezocht door US om een grote kaart van het Noorderkwartier te maken, kan ook wel eens in verband staan met het feit dat hij een bekende was van hoogheemraad Anthony Studler van Zurck (circa 1606-1666). Deze gefortuneerde Amster dammer kocht in 1641 de heerlijkheid Bergen voor 21.000 gulden. Hij voegde daarna 'Van Zurck' aan zijn achternaam toe. In 1643 begon Studler van Zurck met de bouw van een statige buitenplaats omgeven door een groot park. Die buitenplaats, nu bekend als het Oude Hof, springt direct in het oog op de door Joan Blaeu in druk gebrachte kaart van de heerlijkheid Bergen. Blaeu nam deze kaart in 1662 op in zijn Atlas Maior.105 Bewaard gebleven exemplaren zijn soms wel en soms niet voorzien van de vermelding "Joannes Dou, Geometra Lugduno-Batavus mensuravit delineavit". Hij is dus de verantwoordelijke landme ter. In de linker bovenhoek van de kaart is prominent het familiewapen van Studler van Zurck aangebracht, rechts dat van de heerlijkheid Bergen. Opvallend is dat het Oude Hof op de kaart in voltooide staat is te zien. Zo ver kwam het nooit. Alleen de twee zijvleugels werden afgebouwd. Studler van Zurck overleed te vroeg om het imposante hoofdgebouw te realiseren. Naar alle waarschijnlijkheid was hij de opdrachtgever van Dou en Blaeu. Een dergelijke kaart vormde immers een prachtige manier om zijn status als heer van Bergen verder op te vijzelen. Studler liet zich in 1660 als zodanig luisterrijk in Bergen inhalen. Is dat ook het jaar geweest waarin hij Dou inhuurde?106 Misschien had Studler tevens een politiek doel op het oog. Op de kaart is de complete droogmakerij de Bergermeer binnen de grenzen van zijn heerlijkheid getrokken. Dit terwijl de stad Alkmaar aanspraak maakte op het zuidoostelijk deel van de polder. Als we kaart van de heerlijkheid Bergen vergelijken met die van US zien we dat Dou het een en ander heeft bijgewerkt, hoewel het Oude Hof nog steeds te royaal en met hoofdgebouw is terug te vinden. Opvallend is verder dat Dou rond een andere buitenplaats bij Ber gen, Rampenbosch, op de kaart van US fraai aangeleg de tuinen karteerde. Op de kaart van de heerlijkheid zien we daarentegen rond Rampenbosch slechts een egaal bebost terrein. Heeft deze verbetering te maken met wensen van jhr. Frederik Ramp, hoogheemraad van Uitwaterende Sluizen in de jaren 1667-1708? Zijn familie ontwikkelde Rampenbosch tot een kasteel achtig geheel omgeven door een singel en plantage. 120 DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 121