<-*- *- QdiUXHCJt Mkks - A.-, J Aft. 18. Kaart van de Wogmeer tussen Heerhugowaard en Hoorn. Noorden rechtsboven. Ets door A. Schut naar een kaart door Gerrit Dirksz. Langedijk uitgave 1717/1718, 48 x 56 cm. WFA, tg. 0354, 65h51. Johannes Dou in de Wogmeer82 In de herfst van 1668 verschenen in Hoorn twee heren uit Leiden. Het ging om Claes van Campen en Joan Gael als vertegenwoordigers van respectievelijk de zus ters en schoonzusters van Cornelia van Campen. Zij wilden een stuk land in de polder de Wogmeer laten veilen. Het betreffende perceel had een oppervlakte van 57 Rijnlandse roeden (ruim 8 are) volgens seeckere caerte ende metinge in de jare 1647 bij Sieur Joannes Dou gesworen lantmeter tot Leyden geadmit- teert, gedaen" Cornelia van Campen cum suis wensten op dezelfde manier ook nog een huis met tuin aan de Middenweg bij de Verlaatsweg van de hand te doen. Hierbij werd opnieuw verwezen naar de meting en kaart van Dou. De koopsom moest in Leiden worden betaald. Gelukkig worden in het veilboek van Hoorn niet alleen de locaties van beide percelen op de kaart van Dou, maar ook op de kavelkaart van de Wogmeer aangegeven. Het ging om kavels D-7 en D-14, die oor spronkelijk toebehoorden aan Jacob van Duvenvoorde, heer van Obdam en Hensbroek en de stuwende kracht achter de droogmaking van dit meer in 1609. Toen Dou dus met zijn opmetingen in het kader van het Groot Proces begon, was hij door zijn werk in de Wog meer niet totaal onbekend met West-Friesland.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 113