JKrv I V ?**- iSfffeCÏÉ Aft. 10. Gedeelte van het Geestmerambacht met de Schagerwaard, de Slootgaardpolder, de Diepsmeer, de Bleekmeer en de Woudmeer op de grote manuscriptkaart van West-Friesland (1657). Dou had deze bedijkte meertjes niet zelf opgemeten, maar voegde ze in op basis van werk van andere landmeters. Vanwege schaalverschillen leverde dat het nodige pas- en meetwerk op. schuldigd salaris moest nu worden uitbetaald.74 In het Westfries Archief te Hoorn wordt een exemplaar van de "pertinente generale caerte" bewaard, waar de ontbrekende gebieden wel op staan. Zonder twijfel is dit het exemplaar dat Johannes Dou in 1657 voor 100 gulden leverde aan het ambacht Drechter- land.75 De kaart is tot eind 20e eeuw in Enkhuizen bewaard, vermoedelijk eerst in een gebouw van het ambacht, en is uiteindelijk terecht gekomen in de ge meentelijke museumcollectie. Haar ontstaansgeschie denis was toen al niet meer bekend. Dat kwam mede door het feit dat er geen datum of maker op staan. Toch kon reeds kort na de overbrenging naar Hoorn het verband met het Groot Proces worden aangetoond. Een gespecificeerde opgave van Johannes Dou van 10 november 1657 van nog te declareren onkosten laat zien hoe de kaart van West-Friesland tot stand is gekomen. Om de ontbrekende gebieden te kunnen inpassen in zijn eigen werk is Dou op 21 mei 1657 naar de Heerhugowaard gereisd om de ringdijk en enkele wegen op te meten. Vervolgens bracht hij de door land meter Jan Gerritsz. Clooster getekende kaarten van Valkkoog, Ursem, Veenhuizen, Oterleek en de Waard- geerzen terug naar de juiste schaal. Volgens een bijgevoegd schrijven aan de Hoge Raad diende Johannes Dou de declaratie in mede namens de tweede echtgenoot van de weduwe Koutter. Over de periode vóór de dood van zijn collega bracht hij ruim 1618 gulden en 8 stuivers in rekening, over de periode daarna nog eens 298 gulden en 18 stuivers. Meestal ging het om reis- en verblijfskosten (daggeld vier gulden per persoon), bijvoorbeeld vanwege juridi- 74 RAA, AGA, inv.nr. 130 (Dou aan Hoge Raad, z.d.). 75 "De lantmeter Johannis Douwe comt over 't maecken van de kaert van West-Frieslant 100" Zie De Bruin (2004), 25. 107 DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 108