Aft. 4. Detail uit een kaart van Noord-Holland, behorende tot de stukken van het Groot Proces. Noorden rechts. An. kopergravure, plaatsvinden. Tevens kwam men overeen dat het Geestmerambacht deels door andere landmeters zou worden opgemeten. Het betrof hier Valkkoog, Ursem, Veenhuizen, Oterleek en de zogenoemde Waardgeer- zen, de verzamelnaam voor buitendijkse landen die in de Grote Waard lagen vóór de inpoldering van de Heerhugowaard en andere droogmakerijen.47 De instructie bepaalde dat de landmeters zouden meten met de lengte- en oppervlaktematen van het Geestmerambacht. Dat betekent voor de roede een lengte van 3,545 meter en voor de morgen (800 vierkante roeden) een grootte van 0,8797 ha. Was een ambacht aan de beurt, dan moest het enkele beëdigde personen laten meereizen om meren, sluis- en mo lentochten, vaarten, wegen en sloten breder dan een roede aan te wijzen. Deze moesten afzonderlijk worden gemeten, grotendeels door andere landmeters, en uiteindelijk van de 'masse' van de ambachten worden afgetrokken. Overigens mochten vertegenwoordigers van alle partijen de metingen bijwonen. Waren zij het ingekleurd, 45 x 54 cm. Met deze kaart kon de Hoge Raad in Den Haag in één oogopslag de geografische ligging zien van de verschillende delen van West-Friesland. De Heerhugowaard en de Schermer staan nog als water op deze kaart, de Zijpe en de Wieringerwaard zijn ingepolderd. De legenda bij de kaart geeft de volgende verklaring van de kleuren: Grasgroen: Drechterland Violet: Vier Noorder Koggen Grijs: Schager en Niedorperkoggen Geel: Geestmerambacht Wit met grijze randen: Burghorn Wit met gele randen: Ursem en Oterleek "Zeegroen" (verkleurd naar lichtblauw): Valkkoog en de Waardgeerzen WFA, tg. 0354, 1g34. 100 DOU, LANDMETERS IN RIJNLAND EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER, 1600 1680

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2016 | | pagina 101