BIJLAGE 2 causam pro qua litigatur usque ad adventum nostrum suspendet, pace et treugis ad utraque parte receptis. 13. Si autem tam ardua fuerit causa, quod protrahi non poterit nec dilationem capiat, villicus noster cum illis qui litigant inter se Hecmundam accedet ibique plenum iudicium et iusticie examen, sive me absente seu me presente, semper invenient. 14. Qui vero transgressus fuerit et iudicium alias que- sierit, quoniam omnem iusticiam secun-dum senten- tiam mansionariorum quilibet ibidem habere poterit, terra nostra penitus privabitur ne nos et libertas terre nostre per aliquem malivolum iure suo privetur. Datum et actum [apud] Hecmundam, anno Domini MCC quinquagesimo, indictione octava. Overgenomen uit OHZ dl. V, nr. 2630. 1291 juli 16 Gravin Beatrix, Gijsbert heer van Amstel, Willem van Egmond, ridder, en Filips van Duivenvoorde, baljuw van Kennemerland, verklaren dat de Kennemers en West friezen het land dat zij bij Schagen bezaten, van abt en convent van Egmond hebben ontvangen op voorwaarde dat zij de dijk onderhouden. Wi Beatrijs grauinne van Hollant, Ghisebrecht here van Amestel, Willaem van Egmonde, ridder, ende Philips van Duuenuorde balju jn Kenemaerlant or- conden allen den ghenen die dese letteren sullen zien ofte horen dat die Kenemaren ende die Vriesen hebben ontfaen van den abbet van Egmonde ende van menen conuent al dat lant dat si hadden te Scaghen metten dike daer toe behoret, jn dere manieren dat si ende hare nacomelingher ewelike dien dijc diken sullen met dien lande. Ende om dat dit stade ende vast sal bliuen, so heb wi dese letteren gheseghelt met onsen seghelen. Ghegheven jn den jare ons Heren tualifcondert enden jen ende neghentich, des manendaghes na sente Mar grieten daghe. 117 Van de bovenstaande datering is de terminus post quem ontleend aan de veronderstelling dat de paasstijl is toegepast. Het gebruik van de kerststijl kan echter niet als uitgesloten worden beschouwd, in welk geval de datering 1249 (dec. 25]-1250 sept. 23 luidt. DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND 91

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 92