w Toen de plannen eenmaal waren gemaakt en nadat het land opnieuw twee stormen van kaliber had meegemaakt, volgden de gebeurtenissen elkaar snel op - maar toch: wat heet snel? In november en december en februari hadden de stormen plaats. Twee dagen na de eerste storm kreeg de abt de middelen in handen voor de financiering. Dat gebeurt duidelijk onafcan- kelijk van die eerste storm. Het is zelfs de vraag of de abt op dat moment in Egmond was en niet ergens in den lande in de aanwezigheid van Willem II. Op 31 juli 1249 verschaft de abt zich de financiële middelen voor de bouw van de dijk. Waarom wacht hij daarmee ruim een half jaar? Kostte het zoveel moeite een koper te vinden? Of was er een andere reden? Moest de abt eerst zicht krijgen op de kosten die de aanleg van die nieuwe dijk met zich zou meebrengen? Kortom, moest er eerst een begroting worden gemaakt, een tracé worden vastgesteld, een bestek worden gemaakt? Dat kost natuurlijk tijd. Moest hij eerst zijn convent en zijn kapittel ook nog overtuigen van de noodzaak? Tenslotte waren de nodige onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de hoevenaren en de abt nodig. Daarvoor moesten de vertegenwoor digers van de hoevenaars naar Egmond komen en thuis opnieuw overleggen. Je kon op vele manieren heen en weer reizen tussen Egmond en villa scagha. Over de dijk, over paden binnendoor, per boot over het St. Maartenszwin en via de Rekere en het Berger en Egmonder Meer, en via het strand. Mogelijkheden genoeg in alle seizoenen. Er zal sprake geweest zijn van het nodige getouwtrek, het nodige overleg op de thuis fronten. De abdij moest een 'gevoelige' veer laten wat de zeggenschap over de hoevenaars betrof, zij stond de landerijen van de villa scagha in erfpacht af. Dat is werkelijk iets anders dan de volledige zeggenschap hebben over het land en over de mensen. In dit opzicht waren er voorbeelden uit zijn eigen tijd genoeg. De graaf zelf schonk her en der mensen de vrijheid, ont sloeg ze uit hun dienstbaarheid, andere bezitters van Hoge Heerlijkheden deden dat ook. Een belangrijke rol daarbij speelde het opkomen van de steden, waarheen mensen hun toevlucht konden zoeken en hun vrijheid verwierven als poorter. De oorkonde en de graven van Holland Kort geleden wees Marco Mostert op de politieke dimensie van de oorkonde van 1250.113 De oorkonde speelt inderdaad een rol in de ambities van de graaf van Holland. Zowel Willem II als zijn voorgangers streefden al lange tijd naar de onderwerping van West-Friesland. Willem II, de Rooms-koning, sneuvel de in 1256, pas 22 jaar oud, tijdens zijn veroverings- Zegel van Willem II. Het toont de vorst als Rooms-koning. A. Delfos naar D. Kuipers, tweede helft 18e eeuw. Rijksmuseum Amsterdam, objectnr. RP-P-OB-50.106. oorlog in de buurt van Hoogwoud. Hij is de vader van Floris V, de graaf die uiteindelijk West-Friesland onderwierp in 1289.114 Die onderwerping zal onge twijfeld niet het gebied van de abdij hebben betroffen noch de overige bezittingen van de abdij in de regio. De abdij was nauw gelieerd aan de graven van Holland, die relatie is al oud. Dirk I en Dirk II stichtten indertijd het klooster, Dirk II liet de abdijkerk bouwen. Daar mee waren ook hun nazaten kerkheer, ze hadden en behielden eeuwenlang grote zeggenschap over de abdij en wat er gebeurde, inclusief het recht van benoeming van de abten. Dat hun advocatuur - het recht en de plicht de abdij in rechte te vertegenwoordigen - lang zaam maar zeker werd overgenomen door het huis 113 Mostert (2015). 114 De Graaf (2004). DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND 83

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 84