Het Koning Willemhuis op de hoek Pieterstraat en Koningstraat in Alkmaar. Er stond hier halverwege de 13e eeuw al een grafelijk huis. In de 14e eeuw functioneerde het pand als rentmeestershuis in verband met de visserij in de nabij gelegen Kwakelsluis. C.W. Bruinvis, 1844. Regionaal Archief Alkmaar. het paste in hun ambities. Die ambities waren er wat de graaf betreft op gericht West-Friesland politiek, mi litair-strategisch en economisch in de tang te krijgen. Daarin paste een goed draaiende en rustige villa scag- ha, waarin het gezag van de abdij stevig was gevestigd. Een goed draaiende villa scagha leverde voor de abdij welkome inkomsten op. De hoevenaars verbonden zich tot de betaling van een erfcuur en de afdracht van een kwart van de productie. Daarnaast is het niet onlogisch om te veronderstellen dat ze zich belasten en zich belast weten met het onderhoud van de zojuist nieuw aangelegde dijk. Daartegenover staat dat ze een nieuw stuk land mogen bedijken en dat de opbrengst van het eerste jaar daarvan voor hen is. De abt blijft stevig zeggenschap houden over hun wel en wee. Dat blijkt bij een sterfgeval. De naaste verwant van een overledene ontvangt diens land offi cieel uit handen van de abt en hij moet als erkenning van diens recht in het bijzijn van getuigen een vergoe ding betalen aan de abdij. Wat de rechtspraak betreft, heeft de abdij het feitelijk voor het zeggen. De villicus treedt op als rechter en indien hij en de betrokkenen er niet uitkomen, spreekt de abt of diens vervanger recht. Wie het niet met een uitspraak eens is en recht zoekt buiten het gebied van de abdij, zal 'van ons land worden verwijderd'. Dat klinkt als: wordt verbannen. 82 DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 83