Muntvondst in de terp van Avendorp105 Zonder geld als betaalmiddel in de economie ging het al lang niet meer in het midden van de 13e eeuw in West-Friesland, Kennemerland en de villa scagha. Dat blijkt ook uit de muntvondst in 1892. Dat jaar vond een bewoner van de terp Avendorp bij Schagen 1.200 Friese muntjes (denaren), een muntvondst van jewel ste. Over deze munten is wel iets, zij het nog niet veel bekend. Maar ze zijn er. En als de tekenen niet bedrie gen, dan berusten ze op dit moment in het geldmu- seum in (hernieuwde) oprichting in de Nederlandse Bank te Amsterdam. Scholten maakte er in 1939 mel ding van in zijn artikel over de munten in Friesland. Recent boog Pelsdonk zich opnieuw over de vondsten van Friese munten. Hij kwam tot de conclusie dat het eerst mogelijke jaar waarin de schat van Avendorp is verstopt bij 1125 ligt. Dat is een halve eeuw eerder dan voorheen werd aangenomen. Het moment waarop de muntjes werden geslagen is lastig te bepalen omdat dit type niet in andere grote vondsten voorkomt. Pels donk dateert ze in de periode 1125-1175. De voorzijde toont een bisschop. Dat heeft te maken met het feit dat Friesland tussen 1077 en 1212 formeel onder het bestuur van de bisschoppen van Utrecht ressorteerde. Van Leeuwen en Bartels legden in 2013 een voorzichtig verband tussen de muntjes uit Avendorp en een even tuele munstslag in Medemblik. Door Henstra wordt uiteengezet hoe en waar de Friese handelaren hun producten afzetten. Hij laat zien dat de Friese munt eeuwen lang de rekenmunt van het noorden is geweest. De munt was de dollar van het hele Friese gebied, waar ook West-Friesland lange tijd onder gerekend kon worden. De munt had zijn waarde in het Oostzeege bied, er werd mee gerekend en in afgerekend. Na 1225 begon het belang van de Friese penningen geleidelijk af te nemen. Rond 1275 was hun rol uitgespeeld en verdwijnen ze. Dat strookt met de vondst van munten tijdens een kleine opgraving op de Markt van Schagen. Deze munten dateren uit het midden van de 13e eeuw en tonen onder andere de beeltenis van graaf Willem II, de Rooms-koning. De graaf in wiens dienst Lubbert II als kanselier diplomatieke werkzaamheden verricht te. Avendorp en de Markt in Schagen liggen tegen het gebied van de abdij aan. DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND Een voorbeeld van een muntje uit de in 1892 in Avendorp gevonden schat. Collectie Frans Diederik. De terp Avendorp voor de ver bouwing van de boerderij, 1985. Regionaal Archief Almaar.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 79