TEN GELEIDE Deze uitgave van de kring van Vrienden van de Hondsbossche zou er niet gekomen zijn zonder zijn voorzitter Jan Bremer. Toen zijn 80e verjaardag werd gevierd, in 2012, met de uitgave van het vrienden boek Binnendijks en Buitengaats, verscheen daarin het artikel 'De Schagerdam en zijn voorgeschiedenis'.1 Dat artikel bracht oud-hoogleraar Guus Borger, de presentator van die middag, ertoe de auteur uit te nodigen over dat onderwerp meer uit te zoeken en te publiceren. In vele gesprekken erover met Jan kwam ik tot de conclusie dat het maar moest gebeuren. Vanaf het begin heb ik beoogd tot een uitgave in deze reeks te komen. Guus Borger was zo bereidwillig mij van de eerste tot de laatste bladzijde te begeleiden. Hij heeft me met raad en daad bijgestaan. Hij heeft me kennis laten maken met de ars scribendi, voor zover Jan dat al niet had gedaan. Twee leermeesters met over mijn schouder meekijkend bovendien het wel zeer kritische oog van Diederik Aten en Willem Messchaert. Soms moest ik bij wijze van spreken kiezen uit drie formu leringen en vijf mogelijkheden. Het resultaat is er nu. Niet alleen hen ben ik dankbaar voor hun niet aflatende hulp. Ook een paar lezers buiten deze kleine kring wil ik bedanken voor hun morele steun. Ruud van de Pol en Fred Timmer, als bestuursleden van de Historische Vereniging Schagen en omstreken, gaven blijk van hun belangstelling en enthousiasme. Vooral echter mijn vrouw, altijd bereid opnieuw te lezen wat ik nu weer had geproduceerd, ben ik dank verschuldigd voor haar geduld, haar steun en bemoe diging in kwade (nou ja) uren. Schagen, 2015 1 Numan (2012). DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND 5

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 6