Een nieuwe uitgave over de Omringdijk Alweer 11 jaar geleden, in 2004, verscheen in de uitga venreeks van de Vrienden van de Hondsbossche Een Gemene Dijk? In dat nummer stonden de verwikkelin gen rond de dijkzorg in West-Friesland en de waters nood van 1675-1676 centraal. De laatste keer dat het West-Friese land binnen de Omringdijk overstroom de, hoewel dat in 1916 een haar scheelde, zou onze gewaardeerde oud-voorzitter Johan Schilstra zeker niet hebben nagelaten op te merken. Het monument 'West-Friesland 4 eeuwen droog' (in de volksmond 'de 4 zakken piepers') bij Scharwoude herinnert tot op de dag van vandaag aan deze grote watersnood. Ook dit jaar aandacht voor de West-Friese Omringdijk, zij het in een veel eerdere periode, namelijk halverwege de 13e eeuw. Auteur Karel Numan gaat aan de hand van een oorkonde van de abdij van Egmond diep in op het lokale, prille begin van een dijk die tegenwoordig tot ver buiten de regio tot de verbeelding spreekt. Hij kent de omgeving van zijn woonplaats Schagen beter dan zijn eigen spreekwoordelijke broekzak. Juist door combinatie van die kennis met de weinige schriftelijke bronnen is hij erin geslaagd de vroege geschiedenis van de dijk te reconstrueren. Tevens laat de auteur de mensen - die rond 1250 te maken hadden met grote veranderingen in het bestuurlijke, politieke en economische krachtenveld - ruim en inlevend aan bod komen. Karel Numan (geboren te Sint Maarten aan de 'oever' van de Westerharkensloot) voegt met deze uitgave een prikkelende en interessante schakel toe aan de historie van de Omringdijk én aan de reeks van de Vriendenkring. Sanis libris, vita lacuna (zonder boeken is het leven leeg) Bestuur Vrienden van de Hondsbossche, Kring voor Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis 4 DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 5