geschikt voor de feitelijke bouw van de nieuwe dijk wel eens voorbij kunnen zijn. De bouw van de dijk moest immers plaats hebben in het voorjaar en de zomer. Het werk diende klaar en stormbestendig te zijn voor de herfststormen. Zo zou het geschied kunnen zijn. De boekerij van de abdij van Egmond rond 1200. J. Bosboom, 1870. Regionaal Archief Alkmaar. De bouw van de dijk en de uitvaardiging van de oorkonde Als de laatst mogelijke datum van 23 september 1250 de juiste is, dan volgt daaruit dat op die datum het plechtige besluit van de werkzaamheden werd gevierd met het ondertekenen door de abt, het voorlezen en uitreiken van de oorkonde in de abdij van Egmond. Zeer waarschijnlijk in aanwezigheid van de villicus en de vertegenwoordigers van de hoevenaren en zonder twijfel ook in aanwezigheid van Hugo van Akersloot. In het halve jaar daarvoor is de dijk die we hebben leren kennen als de Schagerdam, de huidige Valkkogerdijk, gebouwd tussen Sint Maarten en de driesprong gevormd door de Oude Dijk, de Zijdewind of Tolkerdijk en de Schagerdam. Hoe recht het oor spronkelijke tracé van de dijk is geweest, we weten het niet. Maar dat het zo recht mogelijk zal zijn geweest, daarvan kunnen we op aan. Dat er rekening moest worden gehouden met de omstandigheden van het terrein spreekt vanzelf, maar iedere bocht betekende dat de dijk langer en dus duurder werd. Het was erg belangrijk dat te voorkomen. De hoevenaren zullen hun dijk goed gekend hebben. Ze moesten hem onderhouden, volgens het door hen aangegane contract met de abdij. En ze heb ben hem onderhouden tot 1461, toen de Burghorner Polder, het Nieuweland van Sinte Martijn, werd inge polderd op initiatief van de eerste heer van Schagen. Kostenoverschrij ding? De bouw van een nieuwe dijk zat al in de pen, om zo te zeggen, toen de stormen van november en decem ber 1248 er nog eens over heen kwamen. Het hele jaar 1249 is besteed aan de voorbereiding en het onder handelen over de voorwaarden die we aantreffen in de oorkonde. De eigenlijke bouw van de dijk heeft dan plaats gehad in het voorjaar en de zomer van 1250. Dat de kosten van de aanleg overigens hoger uitpakten 54 DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 55