met de hoevenaars van haar eigendommen bij Pops- woude in Zuid-Holland.51 'T huijs Akersloot, in Kennermelant'. Fantasietekening van het kasteel van Akersloot, dat gestaan zou hebben tussen de Buurtweg en het Kerkemeer. J. Stellingwerf, ca. 1725. Regionaal Archief Alkmaar. Vrij zullen de hoevenaars na deze oorkonde niet zijn geworden. De vraag blijft bijvoorbeeld open of de hoevenaars nog onder het regime van de keurmede vallen, dat wil zeggen dat de heer, hier de abt, de eerste keuze heeft uit de nagelaten goederen of het nagelaten geld van een overleden dienstman. Tegelijk is wel duidelijk dat de hoevenaars niet tot handelen overgaan zonder daartoe uitdrukkelijk de opdracht te krijgen. Ze hadden zonder twijfel hun spulletjes beschermd tegen het water, maar ze wachtten af. Ze mochten niet en ze wilden niet zonder opdracht. Het motto zal zijn geweest: niet bewegen, tenzij binnen de afspraken, binnen de bevoegdheden, binnen de orde. Ook al was 'niet bewegen' nadelig voor de eige naar, de baas of in dit geval de heer. Hugo van Akersloot Hij is vaak aangezien voor de naamgever van de Heer- hugowaard, de waard van Heer Hugo. De dijk waaraan hij volgens de oorkonde van 1250 meegeholpen heeft, uiteraard financieel en met mankracht, om die te bouwen en te repareren zou de Huigendijk tussen de Schermeer en de Heerhugowaard zijn. In het voor gaande is afdoende aangetoond, dat deze Huigendijk onmogelijk bedoeld kan zijn in de oorkonde. Het her stel, de vernieuwing of de bouw van de dijk waaraan Hugo van Akersloot heeft mee geholpen moet liggen in het gebied dat door de abt in het zuiden is begrensd door Bergeswerk. Dat nu ligt aan de noordkant van de 49 De Monté Verloren (1942). 50 Gosses (1926); Enklaar (1943); Allan (2005); Janse (2001). 51 OHZ dl. II, nr. 893. DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND 37

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 38