Bij een heiligdom kan aan een put, boom, bos of een bijzondere steen worden gedacht. Soms kregen ze na de kerstening een nieuwe christelijke betekenis, zoals de St. Willibrordusput te Heiloo. P. Plas, circa 1850. Regionaal Archief Alkmaar. gebied tussen de Withmere en Bergeswerk. Veldnamen zijn namen die werden (en worden) gegeven aan kleine of grote percelen land (ook aan watertjes en beken), in tegenstelling tot plaatsnamen gegeven aan gehuchten, buurtschappen enzovoort. In het boek over de heilige Adelbert - waarin onder andere de schenkingen en bezittingen werden bijgehouden - staat de volgende passage: 'Computacio de redditibus monasterii Hecmundensis, de libro sancti Adalberti scripta. In Scagan octo semilibras. In Geddingmore quatuor semilibras et quartum mani- pulum eiusdem terre, id est Harecherenord (Barecheren- ord)34 Crepelfliet, Warachnes, omne, quod infra istud jacet, videlicet Sibodesmaer, Thiadenvenne, Notlevenes (Notlevesnes), Overewinkel, Brunwere. Capella in Broec octo hod. In Franlo novem hod'.35 In vertaling: Berekening uit (Overzicht van) de inkomsten van het klooster van Egmond, uit het boek van de Heilige Adelbertus genoteerd. In Scagan 8H pond. In Geddig- more 4H pond, en de vierde schoof van hetzelfde land, dat wil zeggen Harecherenord (Barecherenerord), Cre pelfliet, Warachnes, alles wat hierbinnen ligt, namelijk Sibodesmaer, Thiadevenne, Notlevenes (Notlevesnes), Overewinkel, Brunwere. De kapel in Broec acht hoed. In Franlo 8 hoed. De opsomming in het boek verbindt het woord en de plek Geddenmore met de overige namen. Er staat immers 'In Geddingmore en de vierde schoof van hetzelfde land, dat wil zeggen [id est] en dan vol gen alle namen. Na Warachnes volgt zelfs 'alles wat hier binnen ligt [quod infra istud jacet]'. 32 Beenakker (1988), 171-173. 33 De Cock (1980), 41, 44; Diederik (1989), 95. 34 Oppermann spelt Harecherenord (met in een noot: Barecherenord); deze spelling wordt ook gebruikt door Diederik (1989), 95 en De Cock (1980), 42, maar niet door anderen, die het woorddeel '-eren' lezen als '-ener', zoals Gallée (1904), 128. Deze auteur houdt het bovendien op Barechenerord, zie Oppermann (1933) en Beenakker (1988), 171, idem als Gallée: Barechenerord en Zeiler (1993). 220. Het Oudnederlands Woordenboek geeft beide spellingen, maar gaat in op Harechenerord. 35 Oppermann (1933), 74, r. 3. Het Liber Sancti Adalberti, het Boek van de Heilige Adelbertus, is een van de vele werken oorspronkelijk in bezit van de abdij van Egmond. In dit boek wordt niet alleen het leven van de Heilige Adelbert beschreven, het bevat ook aantekeningen met betrekking tot gebeurtenissen in en betreffende de abdij. Het is lang voor de oorkonde van 1250 samengesteld. DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND 29

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 30