Het heitje van Katham met veenpluis. Dit strookje land bij Volendam ontstond door de opbouw van veenmossen langs de oever van een sloot. Het vormt een van de oudste veenheides van ons land. De veengroei gaat hier nog steeds door. Foto Wijndel Jongens, circa 1990. Collectie Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Heerhugowaard. De abt heeft het over 'Geddenmore of elders'. Hij kan niet anders bedoelen dan dat Geddenmore of elders gezocht moet worden binnen de landerijen van de abdij bij Schagen. Dat land ligt tussen de beide vroonsloten ten (zuid)westen en ten (noord)oosten, de Schagerdam ten noordwesten en Bergeswerk in het zuiden. Nog iets preciezer, Geddenmore moet liggen ten zuiden van de rivier de Withmere en eventueel tussen de beide vroonsloten, indien die naar het zuiden voorbij de Withmere doorliepen. De abt zegt immers dat Geddenmore of elders (er staat, r. 48, 'vel alias' en dat kan ook worden vertaald met 'of andere stukken land' binnen het gebied van de abdij moet worden gezocht). Als 'of elders' wordt opgevat als 'of op een andere plaats', dan drukt de abt zich wel heel merkwaardig uit, zeker gezien de rest van de tekst die weinig aan duidelijkheid te wensen overlaat. Boven dien is 'alias' een meervoud. Uit het bovenstaande blijkt dat we het niet eens zijn met bijvoorbeeld Beenakker die Geddenmo- re opvat als een toponiem, zijns inziens te situeren ten noorden van Schagen.32 Dat is weliswaar vaag, maar moet toch betekenen dat Geddenmore er gens in de Zijpe richting Callantsoog of nog verder richting Wieringen gelegen heeft. In ieder geval op een plek die volledig is verdwenen in het water. Zijn bewijsvoering is echter nogal zwak, gebaseerd op de gedachte dat Geddenmore een plaatsnaam is zoals andere plaatsnamen eindigend op '-more', die ook 'in de buurt' liggen. Hij denkt dan aan Texalmore, Langenmore enzovoort. Dat zijn allen vermoedelijk buurtschappen in het verdronken gebied tussen Texel en Wieringen of ten oosten daarvan. Geddenmore zou er daarvan een kunnen zijn volgens hem. Dat doet echter geen recht aan de oorkonde van 1250, waar in Geddenmore zonneklaar gesitueerd wordt in het gebied van de abdij van Egmond tussen de Withmere en Bergeswerk. Bijna alle auteurs die zich met de hierna te noemen namen hebben beziggehouden, gaan ervan uit dat we te maken hebben met plaatsnamen, namen van buurtschappen, kortom, van dorpen. Sommige zouden zijn te lokaliseren, andere niet. De Cock en Diederik, zoals straks zal blijken, houden het erop dat we Geddenmore in ieder geval moeten zoeken binnen of grenzend aan het gebied van de abdij.33 Hieronder zal worden aangetoond dat alle zo geheten toponiemen, zoals die in verband met Gedden- more in andere geschriften van de abdij zijn gevonden, veldnamen zijn die gesitueerd moeten worden in het 28 DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 29