De 'Scagherwaert ofte Witzmeer'. Detail uit de kaart van Noord-Holland en West-Friesland door Joost Jansz. Beeldsnijder, 1575. Provinciale Atlas Noord-Holland, Haarlem, kaarten en kaartboeken. gebied van de abdij, de ander, de Withmere, vormt een andere grens, maar dan binnen het gebied van de abdij. Ten zuiden van de Withmeer tot aan Bergeswerk mogen de hoevenaren alleen turf steken en zout winnen, maar het land daar valt buiten de erfpachtregeling die de abt met de hoevenaren treft. Geddenmore Tenslotte de derde naam die mogelijk topografische waarde heeft, te weten Geddenmore. De naam komt ook voor als Geddi(n)gmore en mogelijk ook als Ger- dinchimere. Uit de oorkonde kan worden opgemaakt dat Geddenmore een stuk land is dat ligt tussen de Withmere en Bergeswerk, maar waar precies kan niet worden bepaald. De naam komt niet voor op enige kaart, noch in het verleden noch in het heden. De naam Geddenmore betekent 'veen van Geddo' en Ged- do is een Friese naam.31 In Noord-Holland ligt de Wijdewormer, in de Kop van Overijssel de Beulakerwijde en de Belterwijde. Het is zelfs niet onmogelijk dat Witsmeer een genitief in zich bergt. Dan moet het gelezen worden als 'meer van wit, ofwel een meer dat wit wijd) is, dus als het oorspronkelijke Withmere. Witsmeer is zelfs een eigennaam, een achternaam, geworden; mensen die ernaast woonden of hadden ge woond, zijn zich Witsmeer gaan noemen. Noordeloos (1959), 51-100. RAA, ORWA Schagen, inv.nr. 5887, fol. 71 en inv.nr. 5893, fol. 69v. e.v. 'Eennaam Geddenmore zou precies passen bij mijn vermoeden, dat er een persoonsnaam Geddo heeft bestaan, want die naam bevat een perfecte Mid delnederlandse genitief enkelvoud van deze naam, zoals Geddingmore een ing-afleiding van dezelfde naam lijkt. Ik vermoed dan ook, dat het inderdaad om een hypokoristische vorm vleinaam) bij iets als Geld- gaat. Daarbij past ook de verdubbeling van de medeklinker en de zwakke vorm van de naam. Aldus de vriendelijke mededeling van em.prof.dr. A. Quak aan de auteur. DE SCHAGERDAM EN DE ABDIJ VAN EGMOND 27

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2015 | | pagina 28