Het aanleggen van de onderste wiepen van een zinkstuk op kunststof doek bij de ingang van de nieuwe marinehaven (boven) en het afzinken met staalslakken gestort vanaf de steenstorter Avelingen' van de Combinatie Zinkwerken te Gorinchem, circa 1980 (blz. 87). Collectie HHNK. Steenstortingen201 Het blijkt noodzakelijk om aan de Helderse Zeewe ring de steenstorting om de drie jaar aan te vullen. De toegestane norm is een onderwatertalud van maximaal 1 3. Als het gemeten profiel steiler is dan in het geldende Kustbeheersplan is vastgesteld zijn er bijzondere maatregelen nodig. Ter hoogte van Kaap- hoofd spant het daar nogal eens om. Stabiel is het er nooit en voorspelbaar al helemaal niet. Nog niet zo lang geleden, in 2002, was de toestand zelfs zonder meer gevaarlijk. Maar ook bij peilingen in 1989 en 2003 werd geconstateerd dat er lokaal te steile hel lingen voorkwamen. Op het onderzeese talud trof men toen oude kraagstukken aan.202 Ze bleken bestort te zijn met materialen van allerlei soort. Bovendien sloten de kraagstukken niet op elkaar aan. Daardoor dreigde er een instabiele toestand. Gelukkig had men de beschikking over metingresultaten van stroomsnel- heden die in 1974 door de toenmalige Studiedienst van Rijkswaterstaat waren verricht.203 Ook waren er de gegevens uit 1981, verzameld tijdens een springtij. De gemiddelde stroomsnelheid bedroeg toen 1,39 meter per seconde. Een interessante constatering daarbij was dat de snelheid bij eb iets groter was dan bij vloed. Aan de hand van dit soort gegevens kon worden vastgesteld hoe groot de mogelijkheid was dat het taludoppervlak weg zou schuiven en hoe groot het gevaar was voor dijkval. Men kwam tot de conclusie dat de dijk tot op grote diepten beschermd moest worden met massale hoeveelheden breuksteen en slakken tot diepten van gemiddeld 15 meter, en bij Kaaphoofd zelfs tot 45 me ter. De kosten voor deze werken waren variabel, maar beliepen jaarlijks gemiddeld een miljoen gulden. Vanwege de goede technische toepasbaarheid en om economische redenen wordt de laatste decen nia veel gebruik gemaakt van mijnsteen en staal- en fosforslakken.204 Het voordeel van slakken is dat ze doorgaans onregelmatig van vorm en samenstelling zijn en als het ware aan elkaar vastplakken, waardoor ze een soort deken vormen die een nieuwe fundering met zinkstukken overbodig maakt. Overigens, als een andere oplossing niet mogelijk is laat men nog steeds 86 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 87