S re shorn Vliegkamp ,,De rloCw Ind. terr. Ji.iicradcr: dijktracé zeehaven- ontwikkeling en ont sluiting Oostoever bestaand ind. tern gepland ind. tem. rijksweg (■•plan) diiktrace inpoldering ind terr JtKooypurrt Juliana dorp Het plan tot inpoldering van het Balgzand en het geplande industrieterrein in het Balgzandpoldertje. Overgenomen uit het rapport De rand van hetBalgzand van de Werkgroep Milieu Den Helder. Balgzand-promotie: een industrieterrein!198 Was het niet beter voor de werkgelegenheid het Balgzand in te polderen? Zo luidde de gedachte van de Dienst der Zuiderzeewerken in de jaren zestig. De gemeente Den Helder zat er natuurlijk bovenop en nam actief deel aan de door de provincie in 1964 opgerichte Commissie Balgzand. Burge meester S.H. Visser zag ongekende mogelijkheden voor de marine, recreatie en industrie. Het verlies van dit kleine hoekje natuur wogen volgens hem ruimschoots tegen de economische voordelen op. Een jaar eerder had Jan T. Bremer, rector van het Johannescollege in Den Helder en docent didactiek van de geografie aan de VU, zich al in de discussie gemengd in een artikel in het Geografisch Tijdschrift. Hij onderschreef het gemeentelijk beleid gericht op het verbreden van de 'eenzijdige bestaansbasis' van de Koninklijke Marine. De gemeente had grote verwachtingen van een nieuwe haven in het Balgzand. Afgezien van de milieunadelen, betwijfelde Bremer of het echt wat kon worden. Er moest heel wat gebeuren om die haven voor de steeds grotere schepen bereikbaar te maken en te houden. Hier kwam bij dat het eigen achterland van Den Helder niets voorstelde en goede verbindingen met het Ruhrgebied ontbraken. Bremers artikel trok zelfs de aandacht van De Waarheid, het dagblad van de Communistische Partij Nederland. Dat gebruikte het als ammunitie voor een aanval op de marine 'monocultuur'. Anderen vroegen zich af, moeten de economische belangen altijd prevaleren boven andere aspecten die het leven levenswaard maken, zoals een on gerepte natuur? Juist rond de Waddenzee is in deze jaren een felle strijd uitgevochten die in wezen nog steeds niet helemaal beslist is. Uiteindelijk is het Balgzand gespaard gebleven, al nam de Helderse gemeenteraad op 8 november 1973 met ruime meerderheid het besluit het Balgzandpoldertje ten oosten van de stad van Domeinen aan te kopen. Hier kwam dan 19 hectare beschikbaar als industriegebied overeenkom stig het in 1970 vastgestelde bestemmingsplan Oostoever. De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Milieu Den Helder hadden grote bezwaren tegen deze aantasting van de rand van de Wadden. De genoemde werkgroep legde zijn visie in februari 1974 neer in de nota De rand van het Balgzand. Een voorstel om de industrie bestemming te wijzigen in een agrarische strandde echter hetzelfde jaar met 30 tegen 33 stemmen in de gemeenteraad. 82 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 83