En dat was nog niet alles. Ook werd in de ja ren tachtig de Provinciale Waterstaat van Noord-Hol land als zelfstandige organisatie opgeheven en op gesplitst in aparte provinciale diensten. De negen strandhoofden die de provincie in 1929 ten zuiden van de Hondsbossche Zeewering had aangelegd, gingen ook naar NHNK. Zo werd voor de toekomst voorko men dat ter hoogte van Camperduin drie afzonderlijke opzichters elkaar ontmoetten: Rijkswaterstaat (dui nen), de Provincie (enkele hoofden) en het Hoog heemraadschap (de Hondsbossche). De overdracht is per 1 april 1990 in goede harmonie tot stand gekomen. Of ook de gewone werknemer even enthousiast was als de mensen in de hogere regionen is een vraag die hier niet beantwoord hoeft te worden. Tijdens dezelfde bijeenkomst overhandigde dijkgraaf Ris (r.) de zilveren erepenning van NHNK aan H. Eversdijk, met wie hij samen in 1978 de beslis sende motie in de Tweede Kamer had voorbereid. Collectie HHNK. van Petten tot Huisduinen, de Helderse Havendijk, de oude en verhoogde Koegraszeedijk, de Balgzanddijk inclusief het Balgzandkanaal194, de Amsteldiepdijk, de Waddenzeekeringen van Wieringen, de Havendijk van Den Oever en last but not least de Helderse Zeewering. Later werd nog de Wieringermeerdijk aan deze rij toegevoegd. Het Alkmaarse hoogheemraadschap belandde begin jaren '90 op instigatie van de Provincie in een concentratiegolf.195 In 1993 fuseerde het met 'Uitwate- rende Sluizen'. Het nieuwe schap kreeg de 'compromis- naam' van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noor derkwartier; een benaming die geschikt was om de leek in volslagen verwarring achter te laten. Tien jaar later werd de uiterste fusie uitgevoerd: alle bestaande Noord-Hollandse waterschappen boven het IJ werden op 1 januari 2003 verenigd in een volledig nieuw wa terschap, dat de naam kreeg van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier.196 Hoe men ook over fusies denkt, het was in ieder geval duidelijk waar de verant woordelijkheden voortaan lagen. Drie jaar later, op 1 juni 2006, werd als laatste de zandige kust van Texel aan HHNK overgedragen. De Helderse Zeewering valt nu onder dat HHNK, maar het Rijk houdt bij de primaire waterke ringen toch een zeer belangrijke taak. In de Wet op de Waterkering van 1990 is dat als volgt geregeld. Het Rijk is verantwoordelijk voor de bestrijding van de structu rele erosie, of anders gezegd, voor de handhaving van de zogenaamde basiskustlijn (BKL). HHNK zorgt voor beheer en onderhoud van de waterkering. In de prak tijk raken beide taken elkaar, met name bij de zandige kust. Bij aantasting van de BKL kan worden besloten zand aan de kust toe te voegen. Dit kan rechtstreeks op het strand worden gespoten, maar ook tegen de on derwateroever. De stromingen en het getij bepalen dan waar het terecht komt. Weliswaar is er dan meer zand nodig, maar de hele onderneming is veel goedkoper en waarschijnlijk ook effectiever. Tegenwoordig wordt volgens de Rainbow-methode gewerkt. Het bagger schip spuit dan met een grote boog zijn ruim leeg op een vastgestelde positie. Recent heeft Rijkswaterstaat zand gesuppleerd bij Petten, namelijk aan de duinkust aansluitend op de Pettemer Zeewering. Dat behoorde tot het normale onderhoud. HHNK gaat beginnen met de versterking van de 'zwakke schakel' Hondsbossche en Pettemer Zeewering. Deze zullen over de volle lengte van duin- tjes en breed strand worden voorzien. De dijk krijgt zo een geweldige vooroever.197 De kust bij Huisduinen hoeft bij nader inzien niet verder te worden verbeterd. Dat is te danken aan de 'remmende werking' van de Razende Bol. Zo blijft de veiligheid die op basis van de Deltawet bereikt is, gehandhaafd. HHNK onderhoudt bovendien de strandhoofden en vooroeververdedigin- gen. Voor de Helderse Zeewering betekent dit dat de kosten voor de bestortingswerken op plekken waar zinkstukken zijn afgezonken, geheel rusten op HHNK. In de praktijk wordt als richtlijn aangehouden: het waterschap houdt zich bezig met steen, het Rijk met zand. Eens in de zes jaar wordt rapport uitgebracht aan GS. 190 NHA, tg. 354, inv.nr. 987. Zie ook archief HHNK nota WBA-N-89049 pro jector. C8809/05, 22-3-1989. 191 Creutzberg (1995), 71 e.v. 192 De Blaffaert (1989), 1-7. Verder: Eversdijk in De Blaffaert (1990), 10-11. 193 Ibidem. 194 Over het problematische Balgzandkanaal zie Lambooij (1994) 129-131. 195 Lambooij en Aten (2002), 71 e.v. 196 Dijkgraaf Ris van NHNK had deze fusie al in 1994 voorzien: 'Ik ben er trouwens van overtuigd dat er in de nabije toekomst maar één water schap ten noorden van het Noordzeekanaal zal zijn (Lambooij (1994), p. 145. 197 Aten (2012) 33 e.v. DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750 81

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 82