rdracht kustbeheer >rd-Holland i - Hoogheemraadschap ontgronding op grote diepte, of, en dat was het meest waarschijnlijke, het ontbreken van voldoende steun in het lagere gedeelte van de glooiing.190 Voor oudere Nieuwediepers die de vroegere karakteristieke glooiende dijk-met-muur hebben ge kend is de nieuwe Helderse Zeewering misschien wat fantasieloos en eentonig uitgevallen. Zij waren gewend aan een zeewering die bekleed was met keien van ver schillend formaat waar regelmatig bijzondere planten voorkwamen als zeevenkel, zeelathyrus, zeekool. Nu de dijk voor het grootste deel is afgedekt met asfalt komen deze planten niet meer voor. Maar volgens kenners is de kans op herstel nog niet verkeken.191 En.het land is veiliger geworden. Dat is ook wat waard. HET HOOGHEEMRAADSCHAP KOMT IN BEELD92 Overdracht van het feitelijk kustbeheer door hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat P. Kieft (r.) aan dijkgraaf G.E. Ris van NHNK, 1990. De formele over dracht vond in 1992 bij KB plaats. Collectie HHNK. Het Rijk trekt zich terug Moest het Rijk eigenlijk nog langer dijken beheren? Werd het langzamerhand geen tijd dat ook hier, zoals op andere terreinen, de centraal ingerichte verant woordelijkheid werd overgedragen aan organen die daartoe evengoed in staat waren; die dichter bij de bevolking stonden en dagelijks geconfronteerd werden met de problemen? Dat waren vragen die regering en Tweede Kamer in de jaren zeventig bezig hielden. Voor Noord-Holland zou het betekenen dat de waterke ringen langs Noordzee en Waddenzee aan voldoende krachtige waterschappen werden overgedragen. Als gevolg van een regeringsnota met deze inhoud kwam in 1977 de gedachtevorming in een stroomversnel ling. De Tweede Kamer stemde voorjaar 1978 in met de regeringsnota. Daarbij werd in een later beroemd geworden Kamermotie van de Zeeuwse afgevaardigde H. Eversdijk van 24 april 1978 de regering uitgenodigd tot daden over te gaan en de waterkeringen die nog bij het Rijk in beheer waren in waterschapsverband te brengen. Uitzonderingen bleven de Afsluitdijk en de afsluitingswerken in de Zuid-Hollandse en Zeeuwse delta alsmede de duinen op de Waddeneilanden. Bij de voorbereiding van deze motie speelde dijkgraaf G. Ris van NHNK een belangrijke rol.193 Pas in 1985 liet de minister, die met de motie-Eversdijk wat in zijn maag zat, na herhaald aandringen van de Kamer weten tot uitvoering over te zullen gaan. Het was vooral de provincie Noord-Holland geweest die zich heftig tegen overdracht verzette aangezien men hier, gezien de in het geding zijnde nationale belangen, een rijkstaak zag liggen. Maar de regering zette door. Het Rijk droeg in het gebied boven het Noordzeekanaal zijn waterkeren- de taak over aan het Alkmaarse hoogheemraadschap. Dat betekende heel wat. Elf primaire waterkeringen waren er bij betrokken: de duinenrij van IJmuiden tot Camperduin, de Pettemer Zeewering, de duinenrij 80 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 81