Die gezellige dijk van 'vroeger'189 Tot de grote dijkverhogingen in de jaren zeventig was de dijk voor veel bewoners van de stad een belangrijk deel van het dagelijks leven. Hij hoorde bij de stad. Tussen de pieren werd gevist. Je kon er eenvoudig bootjes op de helling leggen of zwemmen in het Marsdiep. Dat kon gemakkelijk doordat de dijk maar een flauwe helling kende. Een wandeling over de dijk hoorde er bij en niet alleen door ouderen. Veel jonge lui wisten hun plekje te vinden tegen de keermuur waar ze gezellig stonden te zoenen. Ook als de zon was ondergegaan. Voorbijvarende vissers waren daarvan op de hoogte en richt ten vanaf hun kotters de schijnwerper op het stel. Dat hoorde bij het spel! Er werd ook druk gebaad en gezwommen. 's Zomers ging je ter hoogte van het oude politiebureau naar de dijk, waar je je in de houten hokjes kon omkleden. Zwemmen tussen de pieren of duiken vanaf de vlonder. Maar wel onder toeziend oog van de badmeester. De driestelingen waagden (bij dood tij) de overtocht naar Texel. Den Helder kende, zoals het behoorde in een marinestad, twee zwemverenigingen: een voor officieren en leraren en een tweede met de tekenende naam 'Frissche Morgen' voor de gewone burgers en matrozen en natuurlijk de werkers aan de Werf, de 'Wervianen'. Na de oorlog bleef er één club over, de Zwemvereniging 'Marsdiep'. De waterpoloclub 'De Bruinvissen' was er een onderafdeling van. Op de Werf was nog een overdekt zwembad; daar kwa men alleen marineklanten. Toen na jarenlang overleg in 1965 de plannen van Rijkswaterstaat voor de dijkverhoging bij de gemeente arriveerden, was daar voor die recreatieve functie een open oog. Directeur Openbare Werken Laman Trip wees de HID van Rijkswaterstaat arrondissement Alkmaar erop dat het Schapedijkje van de Windwijzer tot aan Kaaphoofd voor velen een gelieffioosde wandeling vormde. En het lag niet in de bedoeling de weg onderlangs de dijk tussen de tennisvelden en de Grasdijk bij Huisduinen voor het publiek open te stellen. 'Dit is voor de gemeente onaanvaardbaar', berichtte Laman Trip, tenzij er een andere oplossing werd gevonden. Zwemmen bij de 'Frissche Morgen, 1939. Collectie Helderse Historische Vereniging. Voor natuurlieffiebbers was en is de dijk een ideaal observatiepunt voor de grote voorjaarstrek van vogels. Vanaf half april tot eind mei zie je vooral meeuwen, sterns en steltlopers met als hoogtepunt de laatste week van april en de eerste veertien dagen van mei. Duizenden vogels trekken dan naar het noorden, hun broedgebied. Het is geen uitzondering als er niet minder dan 26 soorten worden geteld, waaronder diverse soorten eenden, sterns, meeuwen en steltlopers. De maanden augustus tot en met oktober zijn de periode van de najaarstrek, die overigens lang niet zo massaal is als die in het voorjaar. Augustus is de maand van de sterns: vooral Visdie^e en Grote Stern. Begin september is de Rotgans weer terug, terwijl tijdens de periode van de najaarsstormen grote groepen Jan van Genten overvliegen. In de voorbereidingsfase werd in 1972 het Me teorologisch Centrum overgebracht naar De Kooy, de Panzermauer opgeblazen en de keermuur afgebroken. Alle bebouwing die nog op de dijk stond, voornamelijk militaire en kustgerelateerde installaties, werd gesloopt. Historische resten van kustbatterijen kwamen weldra onder de dijk te liggen. Het was een triest gezicht. Be woners van de Zeepromenade bepleitten een alternatief traject waarbij zij gespaard bleven. Maar tevergeefs. Nu ligt zij er, de nieuwe Helderse Zeewering. Massief en imposant tot 12,80 m NAP, maar toch nog kwetsbaar. Zo is in de loop van 1985 enige scheurvor ming in het asfalt opgetreden en waren de basaltzuilen enigszins gekanteld. De oorzaak hiervan was mogelijk de aanwezigheid van slappe veenlaagjes in de onder grond ('zetting' van de ondergrond); misschien ook de 189 Kader gebaseerd op Bremer (2003) nrs. 42 en 43; idem (2007) nr.19; Creutzberg (1995) passim; mondelinge herinneringen van een immer jeugdige Helderse; gegevens 1936: Kooiman (1936), 77-78; RAA, AGDH inv.nr. 9002. DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750 79

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 80