Terug naar de menselijke maat? Ideeën over de toekomst van de Helderse Zeewering Het was meer dan alleen nostalgie dat de gemeente Den Helder ideeën ontwikkelt om de Helderse Zeewering terug te brengen in de belevingswereld van de inwoners en niet te vergeten de toeristen! Dijk en mens zijn sinds de rigoureuze dijkverhogingen van de jaren zeventig vreemden voor elkaar geworden, twee grootheden met de ruggen tegen elkaar. De afnemende werkgelegenheid bij de Marine noodzaakt nieuwe werkgelegenheid te creëren. De (marine)haven moet voor een breder publiek beschikbaar komen. De oude Rijkswerf Wil lemsoord, al geruime tijd buiten bedrijf, wordt al omgetoverd in een stadsdeel met maritieme en culturele kenmerken. Ook beginnen plannen voor een nieuw Stadshart en een nieuw Stadspark in de buurt van het station geleidelijk gestalte te krijgen. Alles vanuit het idee een koppeling te maken van stad en dijk om de beleving van dijk en zee weer aan te passen aan de menselijke maat. Den Helder Omarmt de Zeewering: onder deze romantische titel presenteerde de gemeente eind 2012 in samenspel met diverse instanties - waaronder de Provincie, Rijkswaterstaat en Hoogheemraadschap Hollands Noor derkwartier (HHNK) - een onderzoeksprogramma met een overvloed aan overigens niet altijd realiseerbare ideeën. Een drietal concepten worden ter overweging vermeld. Het eerste concept betreft een 'dijkstad'. Daarin blijft de huidige dijk gehandhaafd, maar op de taluds worden waterkerende huizen en hotels gebouwd met daartussen af te sluiten coupures, zoals vóór 1970. Een tweede concept voorziet in een 'terrasstad'. Hierin accepteert men het risico dat bij zwaar weer de golven over de dijk slaan; maar bebouwing en infrastructuur zijn erop voorbereid. Als derde en meest ver gaande concept fungeert het idee van een 'zeestad, een drijvende golfcreker evenwijdig aan de dijk, die de functie krijgt van fietspad of boulevard. 'Je ondervindt hier de zee aan den lijve met storm, geur en uit zicht', zo stelt de gemeente. Hoe staat HHNK tegenover al deze gedachte spinsels? Zijn de concepten in overeenstemming te brengen met de eerste taak van het hoogheemraadschap: veiligheid en droge voeten? Een antwoord is te lezen in de onlangs versche nen Beleidsnota Waterkeringen 2012-2017. Hierin wordt een nieuwe visie geformuleerd over het (mede)gebruik van dijken. Het waterschap heeft het voornemen met andere belang hebbenden een multifunctioneel gebruik van waterkeringen mogelijk te maken. Medegebruik dus, maar zonder concessies te doen aan de waterveiligheid. De oude kerntaken blijven, maar het vanouds bekende beleid van het aftiouden van alle vreemde elementen van de dijk moet geleidelijk worden los gelaten en opnieuw geïnterpreteerd. Revolutionaire gedachten van een dijkwaterschap! Medegebruik, maar op welke manie ren? Bijvoorbeeld voor recreatie, om er te wandelen, fietsen, vissen, boten af te meren en te picknicken. Maar men denkt verder. Mag ook bebouwing in de zone waar doorgaans nooit gebouwd mag worden, de zogenaamde vrijwaringszone van 200 meter, toch wezensvreemde elementen worden toegelaten? De toekomst zal het moeten leren. Het interessante op dit moment is de doorbraak in de gedachtevorming: ook hier het streven naar herstel van de menselijke maat.7 Neptunusfeest aan de Zeewering, zomer 1964. Privécollectie 6 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 7