1953: storm over Den Helder160 De zeer zware stormen die in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant troffen, is ook Den Helder niet voorbijgegaan. Door het hoge water (zondagochtend nog drie meter boven normaal) waren er grote problemen aan de haven. Kademuren en het Wierhoofd stonden onder water. Havenlichten waren gedoofd. De Helderse binnenstad, of liever gezegd, wat er na de oorlog nog van restte, bleef gespaard voor overstroming. Enkele huizen verloren hun dak. Diverse schepen, waaronder de H.M. Tromp, dreigden op drift te raken. De reddingsdien sten hadden druk werk om schepen in nood bij te staan. Gelukkig viel de schade aan de Zeewering mee; ondanks het hoge en woeste water (3,25 m. NAP) en de verzwakte staat waarin de dijk door bunkers uit de oorlogstijd verkeerde. Wel was het er een gigantische chaos. Er zaten gaten in de dijk en de enorme Noordse keien op de buitenberm waren uiteengeslagen. De pier van het havenhoofd was vernield. Ook grote delen van de platte bovenberm werden getroffen, maar de zware keermuur deed zijn naam eer aan en bleef overeind. De betonkeermuur uit de oorlog, alias de 'Panzer- mauer', werd aan de duinzijde ondermijnd. De grote, schijnbaar onwrikbare bunker aan het begin van het betonpad naar het strand hing scheefgezakt tussen de basaltblokken. Ook de bunkers in de duinen veroorzaakten ontgronding, helden gevaarlijk over of waren op het strand terechtgekomen. Hoofdingenieur-directeur J.H. van der Burgt formuleerde het in onderkoelde, onovertroffen ambtelijke taal als volgt: 'De meeste schade is ontstaan aan die werken die niet of niet volledig zijn aangelegd volgens het stroomlijnprincipe. Hinder nissen in de vorm van verticale muren, uitstekende randen en bunkers waren steeds de aanwijsbare inleiding voor het ontstaan van schade'. Dus alweer die verticale waterkeringen! Tijdens de stormvloed van 1953 uit de zeewering gespoelde en omgevallen bunkers tussen Kaaphoofd en Huisduinen. NHA, Rijkswaterstaat directie Noord-Holland. 70 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 71