Versperringen op het buitentalud bij het zwembad van 'Frissche Morgen' om landingen van de geallieerden tegen te gaan kort na het einde van de oorlog. Rechts de Petrus- en Pauluskerk. Collectie Helderse Historische Vereniging. terrein; de bevolking werd uit de directe omgeving geëvacueerd. Hoe Helderse kinderen de oorlog beleefden, vertelt Jan T. Bremer in zijn uit het hart geschreven boekje 1940-'45. Herinneringen van een Helderse schooljongen.158 Enkele passages hieruit: 'En toen werd de Oude Helder afgebroken Halve straten waren al verdwenen, overal lag puin, versplinterd glas, gebroken houtEen enkele keer heb ik de aftraak gezien. 't Ging vlot, het waren kleine gammele huisjes. 't Puin werd afgevoerd met tientallen paard-en-wagens. Ket-en-karren zeiden we. 't Waren ook geen gewone, mooie paarden die voor die karren liepen. Magere, schonkige taaie krengen waren het'. Er deden heel wat geruchten de ronde: 'Ze zouden ook Den Helder niet sparen, de werf, de ha ven, de dijk, alles zou opgeblazen worden als de moffen de oorlog gingen verliezen Niet zodra de oorlog voorbij was en de moffen werden afgevoerd, gingen wij de duinen weer in en het strand op. Een paar jaar lang hadden we de zee niet gezien en nu was alles weer van ons. Achteraf vind ik 't onbegrijpelijk, dat er nog niet veel meer ongelukken zijn gebeurd. In de inderhaast verlaten bunkers vonden we werkelijk alles, tot trotyl en dynamiet toe'. En jongens kunnen daar wat mee. Veel bunkers zijn na de oorlog opgeruimd om dat men de oorlogsherinneringen zo gauw mogelijk wilde verwijderen, maar vooral omdat ze de dijk verzwakten.159 Echt verwijderen van dat oorlogstuig was echter een zwaar karwei dat in 1953 nog niet afgerond was. Naoorlogse maatregelen en de Ramp van 1953 Het strategische, maar zwaar beschadigde Den Helder werd na de oorlog door de regering aangewezen als de centrale vlootbasis van Nederland. De economie van de stad was daar al grotendeels op ingesteld. Voor een drastisch wederopbouwplan werd Wieger Bruin in de arm genomen, een landelijk veel gevraagde architect die 'modern' dacht en Alkmaar bijvoorbeeld adviseer de de oude binnenstad ten behoeve van het verkeer grondig te moderniseren en de grachten maar te dem- 157 Jongenelen (1963) 116. 158 Bremer (1985), zie ook idem (2001). 159 De restanten van de Stelling Den Helder uit de Tweede Wereldoorlog zullen na 2013 hoogstwaarschijnlijk worden gerestaureerd. Zeventig jaar na de bouw is sprake van een herwaardering van de Atlantikwall. DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750 69

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 70