De pantsermuur met de kaalslag van het oude Den Helder kort na het einde van de oorlog. Rechts het gemeente zwembad met daarachter het 'Helden der zeemo nument'. Midden in de achtergrond de Petrus- en Pauluskerk. Collectie Helderse Historische Vereniging. Bunkercomplex in de Zeewering bij Kaaphoofd, circa 1950. Collectie Helderse Historische Vereniging. Helder', werd door de Organisation Todt tot en met de Hoofdgracht systematisch gesloopt, evenals alle bebou wing van vóór 1830. Den Helder verloor zo omwille van een gunstig schootsveld voor militaire installaties een belangrijk stuk van zijn geschiedenis. De toegangswegen tot de dijk werden geblok keerd met verplaatsbare betonblokken. Er kwamen radarstations en bij Julianadorp werd een antitankgracht gegraven. Vanaf fort Erfprins verrees in beide richtingen op vier plaatsen een Panzermauer, een hoge anti-tank muur.157 De totale lengte was 1.730 meter. Boven op het fort Kijkduin kwam een zware betonnen kap, waar, zoals weldra bleek, de onderbouw niet op was berekend. Na de oorlog is tussen 1989 en 1996 deze weinig geslaagde constructie tijdens een grondige reconstructie van het fort verwijderd. In de stad en directe omgeving zijn in de oorlog zo'n driehonderd bunkers gebouwd, in bijna alle gevallen door Nederlandse aannemers. Huisduinen was ermee bezaaid. De kustlijn werd een en al stelling en mijnenveld. De Lange Jaap werd in camouflagekleuren geschilderd. Om een landing door de geallieerde vijand te verhinderen werden de stranden met palen en prik keldraad versperd. De dijk zelf was (uiteraard) verboden 68 DE HELDERSE ZEEWERING SINDS 1750

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2013 | | pagina 69